PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Co nového v Hanáckém folklorním sdružení

Časopis Folklor 1/2004
Motto: Čas neúprosně letí, co však paměť a kniha uchová, to neuletí. Tato prostá lidová pravda a zkušenost nás vede k tomu, abychom nejen čas od času, ale pravidelně a cílevědomě nahlíželi do knih a z nich čerpali poučení o tom, co a jak předešlé generace v lidové kultuře na Hané pěstovaly a jak svůj život v rodině či pospolitosti obce prožívaly a obohacovaly zvyky, písněmi, tanci, příslovími a pořekadly. V jaké úctě a vážnosti měly svůj kroj - lidový oděv - a vše, co ke každodennímu životu jim ve stavení sloužilo.
Tuto myšlenku proměnilo v činy Hanácké folklorní sdružení ve spolupráci s Kulturním klubem Duha v Prostějově. Pro své členy i zájemce zahájilo cyklus školení, které navazuje na Školu lidového tance, jež probíhala v letech 2000 - 2001 ve Velké Bystřici. Školení v letech 2002 - 2004 je zaměřeno na systematické vzdělávání vedoucích dětských i dospělých souborů na Hané. Záleží nám na tom, aby vedoucí byli o tradicích a lidové kultuře na Hané vůbec nejen poučeni, ale aby si na praktických ukázkách a cvičeních postupně osvojili vše, co k lidové kultuře na Hané patří. Musíme zdůraznit, že nejde jen o taneční pohybovou průpravu hanáckých tanců a jejich metodiku nácviku, i když nám leží na srdci zlepšení taneční techniky v našich souborech.
Vše probíhá pod vedením lektorů, kteří mají teoretické vědomosti i dlouholeté praktické zkušenosti s prací v souborech. Jednotlivá setkání mají svůj program a cíl.
Taneční rozcvičku vede Marie Vysloužilová z Mánesu. Dramatickou část má Alena Palarčíková z Olomouce, která vede účastníky k práci se slovem, řečí, rekvizitou a vše směřuje k dramatickým etudám. Nácviku a metodiky dětských tanečních her se ujala Vladimíra Šolcová z kralického Klasu. Hanácké tance a taneční hry dospělých vedou Eva a Milena Zehnalovy z přerovského souboru Haná.
Nezapomínáme také na literaturu. Pod vedením Zdeňky Jelínkové jsme v roce 2000 uspořádali seminář, na kterém byla výstavka knih, brožur, článků, zpěvníků i odborných sborníků, v nichž najdeme o Hané pravé poklady. Děkujeme klubu Duha v Prostějově, že v reedici vydal od Ludmily Mátlové - Uhrové publikaci Taneční hry na Hané, která je velkým přínosem pro práci v dětských souborech. Zabýváme se také organizační prací v souborech i vedením zkoušek souboru. Poučení a dobré rady jsme našli ve statích Aleny Skálové.
Letošní podzimní lekci jsme věnovali poučení o hanácké výšivce, která tak nesmírně povznáší krásu hanáckého lidového kroje. Na jednotlivých částech mužského i ženského kroje jsme si ukázali, kde se výšivka uplatňuje. V teoretickém poučení jsme vycházeli z publikací, Miroslava Války Hanácká lidová výšivka, Miroslavy Ludvíkové Moravská výšivka a Vyšívané plachty (hanácké úvodnice), Jana R. Bečáka Lidové umění na Hané, Jana Vyhlídala Školka hanáckého vyšívání v Lobodicích v roce 1907 (črta v Malůvkách na Hané - II. díl), Vzorník motivů hanácké výšivky z kurzu v Lobodicích, který je uložen v Muzeu Vyškovska.
Naše setkání jsme zakončili plodnou diskusí a výměnou zkušeností. Podle návrhu lektorky Marie Pachtové bude dobré, když příště navštívíme prostějovské muzeum, kde si prohlédneme hanácké úvodnice ze sbírky Xavery Běhálkové. Doufáme, že i spolupráce s muzei přinese pro nás velký užitek.
Každá taková sešlost má nesmírně velkou cenu a význam. Je zárukou toho, že poučení i praktické dovednosti budou prohlubovat zájem a vztah současné generace o lidovou kulturu na naší Hané. A to je a v budoucnu zůstane náplní, programem i cílem Hanáckého folklorního sdružení se sídlem v Prostějově.

Marie Pachtová

Časopis Folklor
M. Pachtová, Žďár nad Sázavou 2000

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 26.02.2004 v 11:54 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA