PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Výročí souboru Malé Zálesí Luhačovice

Časopis Folklor 1/2004
Před čtyřiceti lety v šedesátém třetím roce založila Věra Haluzová při základní škole v Luhačovicích dětský folklorní soubor Malé Zálesí.
Založení dětského souboru lidových písní a tanců v Luhačovicích nebylo náhodné. Navazoval na desetiletou činnost souboru, který nesl název totožný s názvem regionu Luhačovské Zálesí a byl ...vytvořen z podnětu mladých lidí v Luhačovicích a okolí, kteří měli zálibu v krásné národní písni a tanci..... Do tohoto souboru docházeli zpěváci i tanečníci z okolních obcí: Pozlovic, Podhradí, Ludkovic, Kaňovic a Řetechova. Kvůli zkouškám absolvovali několikakilometrové pěší túry. Nadšení bylo tak veliké, že členové souboru navštěvovali pamětníky a získávali materiál pro repertoár přímo v terénu. Většina zvyků a obyčejů, které byly tehdy zapsány, je dodnes obsažena v kmenovém repertoáru pokračovatele dospělého souboru, Malého Zálesí.
Každý, kdo na vlastní kůži vyzkoušel práci s dětmi, jistě souhlasí s tím, že je to na jedné straně činnost obohacující, ale na straně druhé práce velmi náročná fyzicky i psychicky. Proto je třeba při vzpomínce na samé počátky souboru zmínit významnou regionální osobnost a zároveň duši souboru, paní Věru Haluzovou. Místní kraj jí ukázal bohatství svého lidového umění, zvykosloví, písní a tanců, které během své sběratelské činnosti zachycovala. Prostřednictvím souboru Malé Zálesí zprostředkovala zvyky, obyčeje a tradice budoucím generacím. Samozřejmě se na činnosti souboru průběžně podílela celá řada dalších "dobrovolných nadšenců", jejichž seznam by pravděpodobně nikdy nebyl úplný.
Aktivity dětského folklorního souboru Malé Zálesí byly vždy bohaté a rozmanité. Již v prvním roce svojí činnosti se účastnil festivalu ve Strážnici. Výčet všech uspořádaných koncertů, navštívených přehlídek, setkání, domácích i zahraničních festivalů není na této ploše možný. Mezi nejkrásnější zážitky členů souboru patří opakované zájezdy do Holandska a Francie, dále pak například audience u Svatého Otce před deseti lety ve Vatikánu. Malé Zálesí se každoročně podílí na organizaci a provedení slavnostního zahájení hlavní lázeňské sezóny a Otevírání pramenů v Luhačovicích a je hostitelem Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem v Luhačovicích, konaným pravidelně v polovině září.
Inspiraci pro svoji práci čerpá Malé Zálesí z bohatých tradic místní lidové kultury. Těžištěm souborového repertoáru je taneční a písňový folklor luhačovického Zálesí, dětské hry a především tradiční zvykosloví a výroční obyčeje. V kmenovém repertoáru jsou však také lidové tance a písně z přilehlých regionů (Uherskobrodsko, Valašsko, Kopanice).
Zakladatelka souboru, Věra Haluzová, byla také do nedávné doby autorkou většiny tanečních, herních a zvykoslovných pásem, které vesměs vycházejí z folklorních tradic regionu luhačovické Zálesí. Soubor vždy spolupracoval i s externími choreografy a tanečníky (Věra Svobodová, manželé Perůtkovi, manželé Čumpelíkovi, Hana Galetková, Věra Černohorská a mnozí další).
V současné době je vedoucí souboru Blanka Petráková. Vedoucí taneční složky je Lenka Vintrová. Součástí Malého Zálesí je sedmičlenná cimbálová muzika, vedená Jaroslavem Marečkem, s primáškou Natálií Abrahámovou. Malé Zálesí pracuje v současnosti ve dvou skupinách, rozdělených podle věku. První skupinu tvoří mládež od 17 do 25 let, druhá skupina jsou děti od 10 do 14 let. Dětská skupina souboru se v letošním roce stala Laureátem 58. ročníku MFF Strážnice 2003.
Významné výročí soubor připomenul slavnostními koncerty a besedou u cimbálu. Koncerty, nazvané Luhačovickému Zálesí s láskou o lásce se uskutečnily 28. 11. a 29. 11. 2003 v Lázeňském divadle v Luhačovicích. Současní členové souboru pro ně připravili premiéru scénického pásma O lásce. Mimo jiné byly tyto akce pořádány jako poděkování všem bývalým i současným aktivním členům, členům cimbálových muzik a dále pak všem, kteří technicky, organizačně, odborně i finančně umožňují souboru Malé Zálesí jeho existenci už čtyřicátým rokem.

Hana Zichová

Časopis Folklor
Soubor Malé Zálesí, Luhačovice 2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 03.03.2004 v 09:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA