PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Světová gymnaestráda v Lisabonu a náš folklor

Časopis Folklor 1/2004
V červenci loňského roku se v portugalském Lisabonu uskutečnila již XII. světová gymnaestráda, které se zúčastnilo 24.000 sportovců a gymnastů z 52 zemí světa. Folklorní soubor Odra tam při této příležitosti na čtyřech vystoupeních předváděl i náš folklor. A mohu říci, že úspěšně! Jak k tomu vůbec došlo?
Po úspěšném vystoupení členů folklorních souborů v roce 2000 na XIII. všesokolském sletu v Praze ve skladbě Rozkvetla louka a po úspěšném předvedení pódiové skladby Letecký den Tanečního klubu Akcent Sokol Vítkovice na SokolGymu 2001 v Praze, oslovilo před rokem náčelnictvo České obce sokolské Annu a Lenku Buroňovy, autorky obou skladeb, zda by nemohly vytvořit pro světovou gymnaestrádu 12 - 15 minutovou pódiovou skladbu pro 20 tanečníků tak, aby obsáhla taneční formy od klasiky přes scénický tanec až k folkloru. Mělo to být něco, co v záplavě gymnastických představení bude zcela jiné, něco, co se vymyká běžným gymnastickým skladbám, přemetům, saltům a jiným vysoce špičkovým gymnastickým výkonům.
Zpracovaný námět zaujal, a tak naše pódiová skladba Návraty domů byla vybrána, aby reprezentovala Českou obec sokolskou na této světové akci. Příprava byla náročná. Nejprve byl proveden výběr tanců, aby vyjadřovaly děj a aby "chytly" svým rytmem. Pak bylo nutné provést nahrávky tanců cimbálovou muzikou Ondra a zpracovat je na CD, znamenalo to provést jejich mixáž s klasickou i scénickou hudbou, čehož se úspěšně ujal Jiří Buroň.
V české výpravě jely pódiové skladby předvést ještě další tři skupiny, a to Česká asociace sportu pro všechny, vysoké školy a Česká gymnastická federace. Hromadnou skladbu na stadiónu předvedla Česká obec sokolská společně s Českou asociací sportu pro všechny. Celá česká výprava čítala okolo 540 účastníků, přepravovala se do Lisabonu a zpět letecky a na Národní stadión v portugalském hlavním městě nastoupila v jednotných úborech pod naší českou vlajkou jako na olympiádách. Pro nás to byl fantastický zážitek a v tu chvíli jsme byli hrdi na to, že jsme Češi a že jdeme světu ukázat to, co je naším "rodinným stříbrem" - tedy náš folklor.
Naši skladbu Návraty domů jsme začali Taňcem v naší první folklorní části. V ní se některé dívky loučily se svými chlapci před jejich odchodem k letectvu. Zvláště těžce nesla loučení Marie s Janem, což vyjádřili scénickým tancem po odchodu ostatních tanečníků ze scény. Jejich sólový tanec s prvky klasického baletu sklidil vždy veliký potlesk diváků.
Dvojici vystřídali letci, kteří předváděli velmi dynamicky bojovou letku v akci v perfektních leteckých úborech. Ti se zaskvěli mnoha gymnastickými a akrobatickými prvky při přímo bouřící scénické hudbě.
Po této taneční gymnastické scéně letců zazněl cimbálový předěl a přivedl diváka opět domů, kdy na scénu vtančili tanečníci se slezským tancem Žebrok, který tančí v trojičkovém uspořádání. Tento rytmický tanec s podupy vždy roztleskal diváky. Při taneční zábavě se tančí další tance. Do toho se "vrátí domů" letci, přivítají se se svými dívkami. Nastala všeobecná radost ze shledání a všichni tančí v živé zábavě při tancích Kalamajka, Bulger a Cigan.
To vše v provedení dvaceti tanečníků TJ Sokol Vítkovice, z čehož dvanáct z folklorního souboru Odra a osm z tanečního klubu Akcent.
Organizaci gymnaestrády zvládli Portugalci, ale i naši organizátoři na výbornou. Všichni členové výpravy dostali po příjezdu do Lisabonu programy, mapy, odznaky a čipové karty. Na ty jsme jezdili ve všech dopravních prostředcích města, dostávali jsme se do všech devíti hal, kde probíhala neustále pódiová vystoupení, umožňovaly nám vstup do velkokapacitní jídelny, kde bylo zajištěno stravování. Měli jsme na ně volné vstupy do muzeí i na stadióny.
Pro nás byla zde v tu dobu překvapivě příjemná teplota kolem 25°C, a to v době, kdy u nás byla úmorná vedra. Co nás dále překvapilo, byly rychlovlaky, které byly absolutně nepomalované zvenčí i zevnitř, čisté, klimatizované a jezdily na minutu přesně, a tak naše každodenní hodinová přeprava přes Lisabon z ubytovny k halám a zpět byla příjemná. Překvapily nás i výstavné, barevně laděné a architektonicky zajímavé budovy - např. výškový dům ve tvaru lodního trupu u pobřeží Atlantického oceánu.
Náš čas byl pracovně hodně naplněný. Volné chvilky jsme využili k zhlédnutí místních zajímavostí: k návštěvám delfinária se zábavným programem delfínů a lachtanů v místní ZOO. Pro nás suchozemce bylo velice zajímavé setkání se žraloky, rejnoky, chobotnicemi a jinými mořskými "potvůrkami" přes skleněnou stěnu oceanária v hloubce 20 metrů pod hladinou zmíněného oceánu. Někteří využili volný čas ke koupání v moři, slunění na pláži, jiní dali přednost prohlídce pamětihodností města.
Náklady tohoto týdne v portugalském hlavním městě činily 25.000,- Kč na osobu vč. letenky, akreditace, ubytování ve škole ve vlastním spacáku a včetně stravy (snídaně, teplý oběd a studená večeře). Část nákladů si hradili účastníci sami, část uhradila Česká obec sokolská. Poskytnutím daru nám přispěla rada Městského obvodu Ostrava - Vítkovice a sponzorské firmy, u kterých jsme našli pro tuto akci pochopení.
Náš experiment spojení folkloru se scénickým a klasickým tancem se vydařil a vzbudil i zájem pořádající země. Na závěrečném večeru české výpravy, kdy pro nás naši ubytovatelé připravili závěrečnou party, nás přišel pozdravit svým vystoupením portugalský folklorní soubor. Velice nás to potěšilo a bylo to milým zakončením našeho pobytu v Portugalsku.

Anna Buroňová

Časopis Folklor
Soubory Odra a Akcent, Portugalsko, Sintra 2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 04.03.2004 v 10:27 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA