PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

ZPRÁVA ZE 48. MORAVSKÉHO PLESU V PRAZE

21. února 2004 se v Národním domě na Smíchově uskutečnil TRADIČNÍ MORAVSKÝ PLES pořádaný pražským Slováckým krúžkem. Spolupořadateli plesu byly i další krajanské spolky působící v Praze - Hanáci a Valaši, Folklorní sdružení ČR a Znovín Znojmo.
Moravské plesy v Praze navazují na tzv. Moravské věnečky, které se konají od roku 1898. Cílem tehdejších organizátorů, Moravanů žijících v Praze, bylo vystoupit z ústraní, postavit se po bok ostatním reprezentačním plesům konaným v Praze a pražské veřejnosti ukázat krásu moravské lidové kultury.To se podařilo, Moravské věnečky a následně plesy se staly jedním z vrcholů pražské plesové sezóny.
Stejně tak i letošní 48. Moravský ples byl zcela vyprodán. Pro tisícovku hostů vyhrávalo ve všech sálech i ostatních prostorách Národního domu deset cimbálových muzik a dechová hudba Podlužanka Z Tvrdonic. Na čtyři stovky krojovaných účastníků předvedlo při slavnostním defilé a následně při tanečním vystoupení či sborových zpěvech ukázky folklorního bohatství svých regionů. Velmi sledovaná byla i Moravská beseda.
Ples navštívila jako každoročně řada významných hostů a osobností jako např. pan ministr Zdeněk Škromach, rakouská delegace v čele s generálním konzulem p. Peterem Preisem, moravský rodák herec Josef Somr a řada dalších.
Sponzory plesu byly firmy Znovín Znojmo, Mlékárna Čejetičky a grafické studio Eskira, ples významně podpořilo FoS ČR.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky a Radio Proglas. Ples podpořilo OSA Praha.
23.2.2004

Miroslav Říha
Slovácký krúžek v Praze

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

12.03.2004 v 07:55Iva Zdařilová

Dobrý den,
Jmenuji se Iva Zdařilová, hraji v cimbálové muzice "Korál". Zúčastnila jsem se tohoto plesu - naše muzika doprovázela jeden moravský soubor. Poté se měla střídat s dalšíma dvěma muzikama, ovšem díky nezajištěné aparatuře dole v sále jsme měli oproti jiným muzikám mizivou šanci. Oproti Slovácku se moravské písničky zkrátka zpívají, nevyřvávají se a vzhledem ke značnému hluku v sále jsme neměli šanci tento hluk přeřvat s jakoukoli moravskou písničkou. A navíc jsme bohužel kapela bez tanečníků, takže nám s projevem nemohl nikdo pomoci. Věřím, že lidé by se snad přidali, avšak někteří by ani nezaregistrovali, že jsme začali zpívat. Seděly jim více ty vyřvávané a veselé.
Myslím si, že náš neúspěch zavinil nedostatek mikrofonů a snad také i špatná domluva mezi soubory. Nechci nic kritizovat, ale bylo nám to trošku líto. Proto jsme se odebrali k domovu hned poté, co začali odjíždět jiné soubory. Byly jsme zkrátka zklamaní.

Zdraví Vás
Iva Zdařilová


DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 25.02.2004 v 12:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA