PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jubilant Jiří Perůtka

Časopis Folklor 2/04
Loňský jubilant Jiří Perůtka (10. 07. 1933) je jedním z představitelů folklorního a lidového umění na Zlínsku. Spolu se svou manželkou Libuší stál u zrodu valašského souboru Kašava v roce 1971, ale také byli oba při úplných začátcích Folklorního sdružení České republiky.
V roce 1989 se manželé Perůtkovi stali laureáty 44. mezinárodního folklorního festivalu Strážnice.
Zásluhou Jiřího Perůtky se již deset let koná ve Zlíně soutěž dětských zpěváčků Trnečka.
Jiřího Perůtku pro zpívání a později i tancování valašských tanců nadchl mladý učitel Vlastimil Válek, který ve škole v Želechovicích nad Dřevnicí založil pěvecký sbor a později Valašský krúžek. Všeho se Jiří aktivně zúčastňoval. Později jako učeň firmy Baťa již zpíval v pěveckém sboru Dvořák ve Zlíně jako nejmladší člen.
První vlastní soubor založil J. Perůtka jako voják základní služby ve slovenském městě Levice. Působil pod názvem Ondráš. Měl valašský repertoár a cikánskou kapelu. Po návratu z vojny přešel Jiří do Bartošova souboru při ZK Svit Zlín, ve kterém působil přes dvacet let. Potkal zde svou celoživotní partnerku.
V roce 1970 se společně ujali přípravy mladých lidí v obci Kašava na program družstevních dožínek. Zájem skupiny mládežníků pokračoval i po dožínkách, a tak vlastně přípravou 1. valašského bálu vznikl soubor Kašava. Byla to týmová práce, v jejímž čele stál Jiří Perůtka.
Výchově mladé generace věnovali Perůtkovi celý život. Tancování jim vydrželo nepřetržitě přes padesát let, a to díky vzájemné podpoře a společnému zájmu. Lidový tanec Jiřího Perůtku neopustil ani v tomto věku. Příležitostně jsou s manželkou zváni na vystupování na festivaly seniorů a příležitostná vystoupení. Neustále oba rádi předávají své zkušenosti mladé generaci na různých tanečních seminářích pořádaných Valašským folklorním sdružením, Folklorním sdružením ČR a Artamou Praha.

redakce

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 05.04.2004 v 14:11 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA