PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Fleret slavil křtem alba Trnkostroj

Časopis Folklor 2/04
Skladby nového alba s názvem Trnkostroj i "staré pecky" z dvacetileté historie skupiny představila na koncertu ve Valašském Meziříčí návštěvníkům začátkem měsíce října loňského roku legendární vizovická skupina Fleret u příležitosti připomínky 20. výročí založení kapely.
Počátkům Fleretu předcházely skupiny Šperhák a Šperk a setkání muzikantů Zdenka Hrachovského a Petra Chrastiny. Název Fleret se zrodil až v roce 1984, zhruba v době, kdy se kapela seznámila s Vlastou Redlem, jenž s ní na čas spojil svůj muzikantský osud. Od té doby se pomalu ustaluje její typický a nezaměnitelný hudební projev s hlubokými valašskými kořeny a rockovým "odpichem", který umožňuje zařadit skupinu na čelné místo současné české world music.
Regionální vlivy se projevují jak v nástrojovém obsazení, tak i v jazyce, v typických hudebních i pěveckých frázích a v melodice. Fleret těchto prvků využívá naprosto samozřejmě a přesvědčivě, uvádějí kritikové. Lidovými kořeny se ale skupina neomezuje. Mísí je dohromady s rockem, s muzikou, kterou odmala slýchali naživo na tancovačkách, doplňují.
Předpokladem úspěchu Fleretu jsou i vtipné a nápadité texty. Ačkoliv by člověk tu a tam snad potřeboval k úplnému porozumění valašsko - český slovník, muzika s texty spojená přece jen mluví jazykem nadnárodním.
Muzikantská živočišnost a bezmála dětinská radost z muzicírování vytváří z folkrockové skupiny Fleret originální samorost na naší folkové i rockové scéně. Na původ a valašskou hudební tradici navazuje Fleret kromě využití melodiky také častým - a velmi úspěšným - koncertním vystupováním s královnou lidové písně Jarmilou Šulákovou, dodávají pořadatelé.

Jiří Jurečka

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 06.04.2004 v 12:38 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA