PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Masopusta pohřbí koncem února

Časopis folklor 2/04
(Vyšlo též v Nezávislém poberounském občasníku Naše noviny, 30. 12. 2003)
Bohatší program než v jiných letech by měly mít oslavy masopustu, které se v Zadní Třebani budou konat koncem února. Proč? Protože budou v novodobé historii již patnácté v řadě.
Patnáctý Zadnotřebaňský masopust se chystá na sobotu 21. února. Zahájit by ho měla tak jako loni dopolední zabijačka na návsi, kterou připraví místní hasiči. Návštěvníci se mohou těšit na ovar, jelita, jitrnice, tlačenku i polévku prdelačku. Všeho by mělo být podstatně více, než v loňském roce, kdy naprostá většina pochoutek zmizela ještě před oficiálním zahájení prodeje.
Odpolední program by měl mít opět jarmareční kolorit. Nebude chybět věštkyně, silák, kolo štěstí ani další atrakce podobného druhu. Masopustní frašku již v tuto dobu připravuje řevnická ochotnice Marie Křivánková. Zatančit má folklorní soubor Klíček. Bezprostředně poté, kdy bude symbolicky pochován Masopust, se vydá vsí průvod maškar. V čele spolu s muzikanty pomašírují tradiční postavy - Medvěd s Medvědářem, Policajt a Masopust.
Hlavní protagonisté už o tom vědí, doufám, že neodjedou někam na hory, řekl Jiří Petříš, který má čelo průvodu obvykle na povel.
Sobotní část masopustu uzavře tancovačka v místním Společenském domě, na níž bude zvolen a korunován Král masopustu 2004. V soutěži družstev jednotlivých poberounských obcí budou prvenství z loňského roku obhajovat borci ze Svinař. Novinkou programu má být klání starostů Poberouní a Podbrdska. Na návštěvníky čeká jedno velké překvapení. Navíc ti, kteří přijdou v maskách, zaplatí jen poloviční vstupné. Hrát bude Třehusk.
Zadnotřebaňské oslavy masopustu tak jako každoročně uzavře dětský karneval, který se bude konat v neděli 22. února od 14.00 hodin ve Společenském domě. Malé účastníky čekají hry, soutěže a samozřejmě speciální dětská tombola.
Masopust v poslední době ctí i v dalších obcích po okolí Zadní Třebaně. Ve Svinařích by se měl konat 7., v Letech 14. a v Bratřínově 28. února.

Miloslav Frýdl

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 13:32 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA