PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Večer, který potěšil

Časopis Folklor 2/04
Na jubilantskou kytičku lidových písní, kterou připravila 22. listopadu 2003 muzika Souboru lidových písní a tanců Josefa Vycpálka vedená Martinem Terrayem, přišlo tolik posluchačů, že Tereziánský sál Břevnovského kláštera byl doslova "našlapán". A stálo to věru za to. Koncert se konal pod záštitou České hudební společnosti a s hostujícím chlapeckým sborem Pueri gaudentes měl vynikající atmosféru. Muzika hrála výborně, s entuziasmem, uvolněně, sólisté podali pěkný výkon. Zajímavá byla rovněž dramaturgie večera. Slyšeli jsme písně z jižních a západních Čech a především písně z tvůrčích dílen jubilantů, kterým byl večer věnován. Všichni, až na Zdeňka Lukáše a Jana Rokytu, byli osobně přítomni. Byl zde Pavel Jurkovič, Jan Málek, František Pok, Jarka Smolová - Krčková i Míra Šimandl.
V rámci vystoupení muzika připomněla melodie a písně, které se staly základem pro úspěchy taneční složky souboru, jako např. Blatské lendlery Fr. Poka, Variace pro dva klarinety Zd. Lukáše, Furianta J. Málka, či Lukášovu Skočnou. Dokonce muzika připomněla i padesátileté výročí zpracování písničky Náchodský zámeček... Přítomen byl autor zpracování Miroslav Císař a píseň si zazpívali tehdejší interpreti Ica Pospíšil a Jiří Habada. A je třeba říci, že velice dobře a s patřičným espritem. Byl to opravdu pěkný večer zakončený Zbojnickými písněmi sboru Pueri gaudentes a vřele a dlouho aplaudovaný všemi účastníky. Mezi posluchači, jako konečně vždy u podobných akcí, bylo vidět řady spokojených bývalých souboráků. Ti současní chyběli. Později jsem se dozvěděla, že Vycpálkovci byli v té době na Kanárských ostrovech s muzikou Rozmarýnek. Proč právě s touto kapelou? Prý no comment.
Vzácně jsme se shodli s mnoha účastníky večera, že by Vycpálkovci měli více profitovat ze své muziky, která vlastně tvoří onen pomyslný most, který by mohl alespoň trochu propojit ideu zakladatelů souboru s jeho současným trendem. Vycpálkovská muzika totiž dokázala, že umí zahrát nejen pokusy o nové přístupy ke zpracování hudebního folkloru, ale výborně i tzv. "souborovou klasiku", která vychází z tradic a stále má co říci i současníkům.

Eva Rejšková

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 13:40 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA