PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

5. Setkání cimbálových muzik Valašského království
Frenštát pod Radhoštěm

Ve dnech 7. a 8. května 2004 proběhl ve Frenštátě p.R. hudební festival "Setkání cimbálových muzik Valašského království" a to v režii ředitele tohoto festivalu Radomíra Golase.
Program byl zahájen v pátek 7.5.2004 za účasti předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky pana Milana Balabána, který měl nad hudebním festivalem záštitu. Přítomen byl i předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica, předsedkyně Valašského folklorního sdružení Jana Šamánková, starosta města Pavel Orlík a místostarosta Hanuš Vít.
Hudební festival zahájil ředitel festivalu Radomír Golas. Po krátkých projevech byli vyhlášení vítězové soutěže dětských kreseb frenštátských škol se zaměřením na folklorní tématiku a následně festival pozdravily děti cimbálové muziky Holubjanka z Kunčic p.O. slavnostním vypuštěním balónků. Následoval program 15 dětských muzik. Úroveň naprosté většiny muzik byla velmi dobrá a překvapovala nejen technická úroveň, ale i výběr repertoáru a s potěšením nutno říci, že převažovaly výhradně písně regionu, kde muziky působí. Posluchači měli možnost si poslechnout dětské muziky s bohatou škálou lidových písní, které zde účinkovaly v loňském roce a zaznamenali jejich viditelný kvalitativní posun nejen po technické stránce, ale potěšil i výběr písní. Posluchači si opět poslechli sympatické muziky - Kovalíček z Ostravy, Malou Jasénku a Malý Vsacánek ze Vsetína, Klobučánek z Valašských Klobouk, Sedmikvítek z Frenštátu p.R., Světlinu z Hutiska-Solance, Jaderničku z Valašského Meziříčí, Jaloveček z Hovězího, Valášek ze Zlína a Holubjanku z Kunčic p.O. Byla potěšitelná účast dalších dětských muzik: Strunečka a Strunka ze Zlína, Bača z Val. Meziříčí, Voděnka z Bystřice p.H. a Kopaničárek ze Starého Hrozenkova. Velkým přínosem pro odborný růst těchto muzik byl i odborný seminář, který vedl hudební redaktor Jan Rokyta z Ostravy, což bylo velmi poučné zejména pro dětské primáše, ale i pro vedoucí muzik, kteří zde našli inspiraci a motivaci pro svou práci s lidovou muzikou.
V sobotu 8.5.2004 dopoledne byli účinkující přijati starostou města, který byl spojen se zápisem do pamětní knihy a pak se muziky představily na náměstí v pořadu "Pozdravy
cimbálových muzik našemu městu" s pozváním na odpolední programy.
Obohacením programu bylo velmi milé účinkování dvou orchestrů Základní umělecké školy z Frenštátu p.R. před slavnostním zahájením hudebního festivalu, který provedl ředitel festivalu uvítáním dalších hostů - zástupce Sdružení Tradice ČR Rostislava Hlosty a královny matky Valašského království Jarmily Šulákové, jejíž velmi zdařilé pěvecké vystoupení za doprovodu cimbálové muziky Grajcar navodilo velmi příjemnou atmosféru. Odpolední program pozdravila cimbálová muzika Ráztoka z Rožnova p.R. vypuštěním balónků.
Nezastupitelné místo v našem hudebním festivalu má pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království", kde vystoupily cimbálové muziky : Prameny z Fryštáku, Ráztoka z Rožnova p.R., Valášek z Kozlovic, Bukovinka z Bystřice p.H., Gajdošská muzika Vlastimila Bjačka z Frenštátu p.R. a Kašava ze Zlína.
V dalším pořadu "Vystoupení zahraničních účastníků" předvedly svůj program lidové hudby ze Slovenska - Drevár z Krásna nad Kysucou a Kriváň z Východné, lidová muzika Grojcowianie z Polska, muzika polské menšiny Nowina z Jablunkova a Grajcar.
Tento pořad ukázal, že v polských Beskydách, na Slovensku i u nás jsou si některé písně podobné - a přesto jiné. Líší se jazykem, nástrojovým obsazením i interpretací jednotlivých hudeb, což také pozvané muziky potvrdily, a to i muzika Grajcar z Rožnova p.R., která se zde do programu zařadila vlastně svým mimoregionovým repertoárem.
V posledním pořadu "Pijácké písně Karpatského oblouku" vystoupily muziky :
Javořina z Rožnova p.R., Bukovinka,z Bystřice p.H., Drevár z Krásna n.K., Kriváň z Východné, Nowina z Jablunkova, Grojcowianie z Polska, Valašský vojvoda z Kozlovic,Soláň z Rožnova p.R. a Kašava ze Zlína. Zajímavé a vtipné lidové písně s touto tématikou velmi posluchače pobavily a zaujaly.
Na závěr hudebního festivalu se v Domě kultury uskutečnilo "Přátelské posezení účinkujících ", kde cimbálové a zahraniční muziky vyhrávaly do pozdních hodin a vytvořily velmi příjemnou atmosféru. Spnil se tím i jeden z původních cílů našeho setkání - totiž aby se muzikanti jednou za rok sešli a společně se pobavili. Práce muzik na Valašsku (a nejen zde) si toho zasluhuje.
Na hudebním festivalu účinkovalo 17 dětských a 15 dospělých muzik.
Odhad účasti posluchačů, kteří navštívily pořady hudebního festivalu je asi 3000 osob.
Velké díky organizátorů patří mediálním partnerům festivalu, kterými byli Český rozhlas, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Mediatel Zlaté stránky.

Radomír Golas,
ředitel hudebního festivalu

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 11.05.2004 v 07:42 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA