PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

PETER DVORSKÝ SPLNIL SVŮJ SLIB

X. CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKA ZPĚVÁČCI 2004
Velké Losiny, 14. - 16. května 2004
Ve dnech 14. - 16. května 2004 se v Lázních Velké Losiny uskutečnil jubilejní X. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČCI - VELKÉ LOSINY 2004 jako součást Dnů tradiční kultury, společné akce organizací tradiční kultury v České republice, Slovenské republice, Maďarsku a Polsku.
Hlavními spolupořadateli soutěže byli: Folklorní sdružení ČR, Obec Velké Losiny, Univerzální správa majetku a.s. Lázně Velké Losiny, Olomoucký kraj, Český rozhlas Ostrava, Ruční papírna Velké Losiny a Folklorní soubor Markovice Postřelmov.
Soutěž se uskutečnila s podporou MŠMT ČR, MK ČR. Nadačního fondu Most naděje a Mezinárodního Visegrádského fondu.
Záštitu nad soutěží již tradičně převzali: senátor Adolf Jílek, Jan Březina, hejtman Olomouckého kraje a Peter Dvorský.
Mediálními partnery soutěže byli: Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura.
Soutěž dále podpořili: Appian group, CAC Leasing, a.s. Praha, EKOZIS Zábřeh, ENERGOTIS Šumperk, HORSTAV Olomouc, Hotel Praděd Velké Losiny, KPM CONSULT Brno, M+K FRUIT Šumperk, MIRABAR Velké Losiny, OSA Praha, PARS NOVA Šumperk, SAN - JV Šumperk, Severomoravská plynárenská a.s. Ostrava, STAVREL Hanušovice, Státní památkový ústav Olomouc, TRANSGAS, ZDE KUP Velké Losiny a další.
Jubilejní X. ročník byl zahájen Velkým koncertem některých vítězů a finalistů uplynulých devíti ročníků soutěže za doprovodu Cimbálové muziky Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno, mezi kterými nechyběli ani zlatí zpěváčci uplynulých dvou ročníků Jana Otáhalová a Filip Koziel. Koncert půvabně moderovala a svým zpěvem obohatila Jitka Novotná - Málková. Při koncertu bylo pokřtěno CD Zpěváčci 1995 - 2004 se záznamy písní nejúspěšnějších interpretů z minulých let. Záznam a studiové zpracování realizoval Český rozhlas Ostrava. CD vydalo Folklorní sdružení ČR ve spolupráci s Českým rozhlasem a Radioservisem a.s. za finanční podpory MK ČR.
Sobota byla již věnována semifinálovým "bojům" účastníků. Představila se v nich třicítka soutěžících (pouze 6 z nich postupovalo do nedělního finále) za doprovodu cimbálových muzik Cifra z Uherského Hradiště, Vojtek z Opavy a české lidové hudby, která byla vytvořena speciálně pro tento účel. Muziky doprovázely také účastníky nedělního finále a za svůj výkon byly velmi pochváleny odbornou porotou, které předsedal hudební skladatel a umělecký vedoucí VUS Ondráš Brno Jaroslav Jurášek. Škoda, že sobotní koncert přerušil déšť a soutěž se musela stěhovat do sálu Lázní Velké Losiny, který je sice krásný, ale svou kapacitou nestačí pojmout všechny návštěvníky.
V sále se konalo také nedělní finále, ve kterém se utkalo 22 přímých postupujících a 6 kvalifikantů ze sobotního klání. Spolu s nimi vystoupili v sobotu i v neděli zahraniční hosté soutěže ze Slovenska (vítězové obdobné soutěže Slávik Slovenska), ale také z Bulharska, Maďarska, Polska a Ruska. Po náročném rozhodování se nakonec vítězem soutěže a Zlatým zpěváčkem 2004 stal Tomáš Beníček z Bánova. V průběhu nedělního koncertu předal předseda Nadačního fondu Most naděje Antonín Koláček předsedovi Folklorního sdružení ČR Zdeňku Pšenicovi symbolický šek na 250.000,- Kč na podporu aktivit FoS ČR. Na závěr pan Peter Dvorský splnil svůj slib z minulého ročníku a zazpíval za doprovodu Cimbálové muziky Cifra čtyři lidové písně.
Atmosféru celé soutěže doplnili ukázkami své práce lidoví řemeslníci, návštěvy dětí v Zámku Velké Losiny, Muzeu výroby papíru a v krytím bazénu Lázní Velké Losiny, ale i krásně rozkvetlý lázeňský park.
Nedělním finále však letošní výkony zpěváčků zdaleka nekončí. Nejlepší z nich se zúčastní jako hosté soutěže Slávik Slovenska. Oni i další budou jistě pozváni na některý z 53 členských folklorních festivalů FoS ČR. 7 nejlepších zpěváčků a 7 Sláviků Slovenska se spolu s některými dětmi ze zahraničí zúčastní dvou galakoncertů lidové písně "Zpíváme pro radost", které se uskuteční ve dnech 9. - 10. října 2004 v Kongresovém centru Praha. Spolu s nimi na koncertech vystoupí také Peter Dvorský, Marie Rottrová, Sisa Sklovská, Pavol Habera, Ján Berky - Mrenica za doprovodu Cimbálové muziky VUS Ondráš Brno a OĽUN Bratislava.
Pořadatelé soutěže byli velice potěšeni návštěvou významných čestných hostů: manželky premiéra paní Viktorie Špidlové, Ladislava Balleka, velvyslance Slovenské republiky v ČR, osobní účastí všech patronů senátora Adolfa Jílka<, hejtmana Jana Březiny a Petra Dvorského i jeho bratra Jaroslava Dvorského, ale také Anny Čurdové, místopředsedkyně výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, poslance PS PČR Petra Krilla, senátora Vladimíra Železného, představitele mediálních partnerů Václava Kasíka (GŘ Českého rozhlasu), Igora Horvátha (ředitel - Český rozhlas Ostrava), Heleny Bízové (Rádio Proglas), Slávka Hrzala (ředitel - Dětská tisková agentura), Ilji Racka (ředitel - ČT Ostrava) a Radomíra Kosa (ČT Brno). Mezi hosty soutěže nechyběli také František Dušek, generální ředitel Kongresového centra Praha, předseda Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Radim Uzel a Miroslav Hovořák, ředitel Lesů Tomáše Bati. Významnými hosty byli také představitelé sponzorů, spolupracujících institucí, předsedové regionálních folklorních sdružení a ředitelé některých folklorních slavností a festivalů. O všechny milé hosty pečovali starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva, jeho zástupkyně Ivana Blažková, ředitelka Lázní Velké Losiny Alena Ďurišová, představitelé a spolupracovníci Folklorního sdružení ČR.
Příští ročník soutěže ZPĚVÁČCI - VELKÉ LOSINY 2005 se uskuteční ve dnech 13. - 15. května 2005.
Výsledky soutěže:
1. místo ZLATÝ ZPĚVÁČEK - ZPĚVÁČEK ROKU 2004 Tomáš Beníček
2. místo STŘÍBRNÝ ZPĚVÁČEK Michal Šabršula
2. místo STŘÍBRNÝ ZPĚVÁČEK Vendula Kotková
3. místo BRONZOVÝ ZPĚVÁČEK Kristýna Plačková
3. místo BRONZOVÝ ZPĚVÁČEK Eva Ferencová
V první desítce se dále umístili:
Marek Čáp
Nela Horáková
Roman Hoza
Tereza Kučná
Kateřina Zetková
Zvláštní ceny získali:
Cenu Petra Dvorského Pavel Slivka
Cenu Viktorie Špidlové Barbora Hájková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 18.05.2004 v 14:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA