PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

HORÁCKO ZPÍVÁ A TANČÍ
V. folklorní bienále

Světlá nad Sázavou - 4. až 6. června 2004
Ve dnech 4. až 6. června 2004 proběhl pátý ročník folklorního festivalu "Horácko zpívá a tančí". Jedná se o největší setkání horáckých souborů. Festival si již našel ve Světlé nad Sázavou své místo nejen u četných pravidelných diváků, ale i v celém městě, v širokém okolí, na celém Horácku, v kraji Vysočina. Uskutečnil se v krásném prostředí světelského zámku.
Záštitu nad festivalem přijal ministr životního prostředí Libor Ambrozek, 1. náměstek ministryně školství Václav Pícl a hejtman kraje Vysočina František Dohnal. Svou návštěvou festival poctila řada dalších významných osobností. Hlavními pořadateli festivalu byli Folklorní sdružení České republiky, město Světlá nad Sázavou, Folklorní soubor Škubánek, Horácké folklorní sdružení za finančního přispění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Fondu Vysočina.
Festivalu se zúčastnilo celkem 17 horáckých folklorních souborů. Pozvání přijaly nejen horácké folklorní soubory Bajdyš a Bajdyšek z Třebíče, Bystřinka a Studánka ze Žďáru nad Sázavou, Groš a Rožínka z Dolní Rožínky, Kalamajka z Havlíčkova Brodu, Kuřátka z Chrudimi, Podjavořičan z Telče, Pramínek, Šípek a Dřeváček z Jihlavy, Velen z Boskovic, Vysočánek z Hlinska, tři domácí soubory Škubánku, ale i hosté - Jiskra z Plzně, Bystrzacy z Polska a Balkan Youth z Bulharska.
Námětem V. ročníku folklorního festivalu "Horácko zpívá a tančí" se stalo 140. výročí prvního úplného vydání sbírky lidové slovesnosti "Prostonárodní české písně a říkadla"(1864) Karla Jaromíra Erbena. Erben je proslulý především vlastním - jediným dílem Kyticí z pověstí národních, které však také vyvěrají z bohatých zkušeností při sběru pohádek, písní, říkadel, her, rozpočitadel, hádanek, pořekadel, pranostik, zaříkání, popisů obyčejů a zvyků. Záměrem pořadů festivalu byla proto popularizace méně známé záslužné sběratelské práce Karla Jaromíra Erbena, jež se svým významem řadí k těm, kteří se zasloužili o zachování tohoto kulturního bohatství našich předků.
Pátečního programu (4. června), který byl celý věnován dětem, se zúčastnilo kromě účinkujících dětských folklorních souborů na 1 000 dětí a mládeže ze škol místních i širokého okolí. Dva koncerty pro školy byly doplněny bohatým doprovodným programem, např. dramatizací Erbenových balad i pohádek, naučná stezka tematicky zaměřená na K. J. Erbena, dále besedy i sportovní klání. Odpolední pořad dětských folklorních souborů "Pramínky" ukázal krásu a bohatost horáckého folkloru. Při večerním setkání "Děti se baví" se děti vzájemně učily své oblíbené tance, ale navázaly zde i nová přátelství, případně potvrdily dřívější.
Sobotní dopoledne provázel déšť, přesto se mohli návštěvníci seznámit s řemesly, které ke Světlé nad Sázavou historicky patří - kamenictví a výroba skla. V této době vysílal ze světelského náměstí přímým přenosem několik hodin Český rozhlas Rádio Region Jihlava. Nejen že aktuálně komentoval folklorní festival v přímém přenosu, ale představil posluchačům celé město.
Odpoledne a večer se uskutečnila nesoutěžní přehlídka dospělých folklorních souborů PRAMENY - HORÁCKO. Vyhlašovatel přehlídek - Folklorní sdružení České republiky tak zaštítilo již 55. pořad tohoto typu.
Členové, vedoucí souborů i hosté, např. starosta mateřské obce polského souboru Wawolnice, byli přijati starostou města Světlá nad Sázavou Josefem Böhmem.
Cílem nedělního průvodu souborů bylo opět nádvoří světelského zámku, kde proběhl hlavní festivalový pořad "Mateřídouška vlasti naší milé". V průběhu hlavního pořadu byl pokřtěn "Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných" Míly Brtníka. Obsahuje nejen horácké písně z původních sběrů autora, ale i osobní vzpomínky a pojednání o skřípáckých muzikách na Jihlavsku. Kmotry byli - ministr životního prostředí Libor Ambrozek, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, hejtman kraje Vysočina František Dohnal, předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, starosta města Světlá nad Sázavou Josef Böhm a předsedkyně Horáckého folklorního sdružení Eva Pejchalová. Zaplněné hlediště tleskalo účinkujícím tříhodinového pořadu, jehož vyvrcholením bylo vystoupení vynikajících hostů - Jiskry z Plzně a bulharského souboru Balkan Yut. Závěrečné roztančené nádvoří horáckými soubory za doprovodu spojených horáckých muzik tvořilo radostnou tečku za tímto setkáním.
Součástí festivalu byla výtvarná soutěž "Erben dětem" pro žáky a studenty, i národopisná výstava ve spolupráci s Muzeem Dr. Hrdličky v Humpolci. Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 3. června v místní galerii Na Půdě v nově otevřené knihovně a informačním centru. Výstava bude trvat do 9. června 2004. V týdnu před festivalem účinkoval bulharský soubor ve Zboží, v Ledči nad Sázavou i ve Světlé.
Velké díky organizátorů patří mediálním partnerům festivalu, kterými byli Český rozhlas Region, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, Noviny HavlíčkobrodskaVysočina, Cesta Vysočiny a další sdělovací prostředky.

Zpracovala: Mgr. Eva Pejchalová, 8. června 2004

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.06.2004 v 07:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA