PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ostravička na 3. světové Folkloriádě

Ne náhodou slovo Folkloriáda připomíná slovo olympiáda.
Ne náhodou slovo Folkloriáda připomíná slovo olympiáda. Stejně jako olympiáda je největším svátkem sportovců celého světa, je i folkloriáda největším svátkem pro folkloristy a příznivce folklóru. Stejně jako olympiáda koná se i folkloriáda co čtyři roky a sjíždějí se na ni folklorní soubory ze všech koutů naší zeměkoule.
Letos se tento největší folklorní festival na světě uskutečnil v Maďarsku, kam se sjelo 72 souborů z 61 států. Folklorní soubor Ostravička z Frýdku-Místku tu jako jediný z České republiky prezentoval folklór právě našeho regionu. Děti z Ostravičky byly nejmladšími účastníky. Získaly si svým vystupováním přízeň nejen diváků, ale i členů dalších souborů a odborníků - folkloristů z celého světa. Všichni oceňovali především chuť a radost, s jakou děti předváděly svá vystoupení, jejich pohybové, taneční a pěvecké dovednosti a také schopnost navázat kontakt s publikem. O tom, že vystoupení našich dětí byla úspěšná, svědčí nejen potlesk diváků, pochvalná slova odborníků, ale i pozvání, která soubor dostal, např. do Koreje či Kolumbie.
A jaké zážitky si odtud děti odvezly? K těm největším snad patřilo slavnostní zahájení celé olympiády folklóru. Na náměstí pod překrásnou románskou katedrálou v jihomaďarském městě Pécs se shromáždilo více než dvě tisícovky účastníků folkloriády a po slavnostním ceremoniálu se pak rozešly do nedalekého parku a přilehlých uliček, které se změnily v obrovské pódium, kde pod jedním stromem se člověk ocitl na Novém Zélandu, pod dalším ve Španělsku, u kašny ve Finsku a na její opačné straně třeba v Japonsku. Každý si mohl zkusit zatančit s černochy z kmene Zulu z Jihoafrické republiky, naučit se základní kroky francouzských tanců či zařádit si s čerty ze Sardinie. Historické město Pécs se do paměti všech účinkujících zapsalo i obrovským zájmem diváků. Na desítkách míst tohoto města se souběžně konala představení, kde se střídaly soubory a na všech místech jejich výkony oceňovaly potleskem i voláním stovky diváků.
Po společném začátku v Pécsi se soubory rozjely do 18 měst po celém Maďarsku. Naše děti strávily další dny v městečku Mohács, známém pamětní bitvou s Turky, kde v roce 1526 zahynul uherský a český král Ludvík Jagelonský. Zde se mohly více spřátelit se členy dalších zúčastněných souborů, a tak se mezi jejich nejbližší nové přátele zařadily zejména děti z Polska a černí tanečníci a zpěváci z Jihoafrické republiky.
V Budapešti, kam se všechny soubory opět sjely na závěr folkloriády, mohly děti důkladně poznat především budapešťský hrad. Na každém nádvoří, v každém koutě tohoto rozsáhlého komplexu stálo pódium, kde se vystupovalo a úplně všude, kam oko dohlédlo, se rozkládaly stánky lidových řemeslníků, kteří se sjeli z celého Maďarska, aby tu představili své výrobky. Mezi tím vším procházely tisícky lidí, kteří tleskali účinkujícím či si vybírali suvenýr, jenž si z této akce přivezou domů. Závěrečný ceremoniál a následující společný večer se neobešel bez slz, které doprovázejí každé loučení. Nová přátelství a spousta nezapomenutelných zážitků však všem zůstanou navždy v jejich srdcích.
Frýdek-Místek, 2004-08-27
Mgr. Radka Kulichová
hlas. pedagog DFS Ostravička
Dětský folklorní soubor Ostravička

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 13.09.2004 v 12:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA