PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jubileum Zdeňky Straškrabové

Časopis folklor 5/2004
Zdeňka Straškrabová (nar. 14. 7. 1934) přišla do Valašského krúžku Vsacan na podzim roku 1948 ve svých 14 letech společně s Jarmilou Šulákovou. Začínala jako tanečnice a zpěvačka tehdy ještě pod dívčím jménem Zdeňka Zouharová. Po odchodu Jarmily Šulákové se stává sólovou zpěvačkou.
V 50tých letech jezdí společně s dalšími členy souboru Vsacan učit valašské tance a pěsničky zapálené nadšence pro valašský folklor do Prahy a Brna.
V roce 1956 byl Soubor valašských písní a tanců Vsacan vyslán, jako první amatérský folklorní soubor, reprezentovat Československo do Anglie, a to do velšského města Llangollen. Na tomto festivalu získala Zdeňka Straškrabová 1. místo v soutěži v sólovém zpěvu a soubor obsadil 3. místo v soutěži taneční. Po tomto historickém úspěchu získává Zdeňka Straškrabová řadu cen a ocenění na dalších folklorních festivalech jak doma, tak i v zahraničí.
Souboru Vsacan zůstala Zdeňka Straškrabová věrná. Spolupracuje však s řadou cimbálových muzik (mimo jiné s CM Technik z Ostravy ) či dechovými soubory (Valaška z Valašských Klobouk). Úzce spolupracuje s rozhlasem a televizí.
V loňském roce, kdy soubor valašských písní a tanců Vsacan slavil 60. výročí svého trvání, Zdeňka Straškrabová završila 55 let nepřetržitého působení v tomto tělese. Zde si také našla svého životního partnera, muzikanta cimbálové muziky a pozdějšího dlouholetého předsedu souboru Pharm. Ivana Straškrabu.
I v letošním roce, ve kterém oslaví své významné životní jubileum, patří ke stálicím na folklorní hudební scéně.

Oldřich Štroblík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 14:10 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA