Podvečerní setkání U Branky v rámci 8. ročníku MFF v Plzni
Časopis Folklor 5/04
Tytam jsou doby, kdy milovníci folkloru v Plzni jen s lítostí hleděli na dění ve Strážnici, Strakonicích, Východné či na Podpolaní. Obyvatelé západočeské metropole si na něj, pravda, zvykali jen pozvolna. Je dobře, že o tomto vzájemném namlouvání dnes můžeme hovořit již v minulém čase.
Vícedenní festival svým průběhem nikterak nepokulhává za oněmi staršími, jehož organizátoři jsou vybaveni nejen větší zkušeností, ale také větší podporou ze strany celostátních a regionálních institucí a snad i sponzorů. Jak jsme mohli zaznamenat při pátečním podvečerním setkání U Branky, Plzeňané se zde sešli nejen coby náhodní chodci, ale jako naprosto soustředění diváci, pro něž je vystoupení zahraničních a domácích souborů příležitostí k poznání lidových tradic blízkých i vzdálených etnik.
Tentokrát měl 8. ročník MFF svým slavnostním zahajovacím koncertem skutečně co nabídnout. Po úvodním bloku hostitele a rovněž neúnavného organizátora celé akce - souboru Jiskra, to byli Morrisovi muži z anglického Saddleworthu, kteří předvedli mečové tance, jež všude v Evropě zůstávají oním vzácným kořením s kořeny, sahajícími hluboko do předkřesťanských dob. Mužský soubor se prezentoval v tradičním oděvu, nápadném zejména speciální obuví s kovovou podrážkou, zesilující zvuk jejich tanečních kroků, ale i kloboukem, bohatě zdobeným čerstvými květinami. S tímto drnčivým zvukem, imitujícím válečnou vřavu, nápadně kontrastoval delikátní zvuk kapely Ferguson ze švédského Jämtlandu, jejíž členové v sobě nezapřeli profesionální hráče, překonávající tradiční pojetí a směřující k jiným žánrům. Jako další domácí host se představila Ostravica z Frýdku-Místku, která svým vystoupením připomněla dobu svatojánských ohňů. Italský soubor Orobico ze severoitalského Bergama zaujal především svými zampognari - hráči na dudy, dále pak tanci, jež prozradily souvislost s populární renesanční bergamascou. Snad poprvé se Plzeňané mohli setkat s folklorem Lužických Srbů. Své tance a písně předvedli jednak tanečníci souboru Schmerlitz, doprovázené kapelou Sprjewjan. Závěr večera patřil ruskému Karouselu, jehož členové - studenti umělecké školy v Jaroslavli, odvedli výstup plný hudebního a tanečního perfekcionizmu, jež diváci ocenili bouřlivým aplausem. Páteční podvečer byl pouze jedním z mnoha vystoupení, která festival nabízí. Dobře, že přítomnost hostů využily i základní školy mnoha výchovnými koncerty, dobře, že se festivalová vystoupení setkala s vřelým ohlasem publika a že se tak folklorní festival stává pro Plzeň očekávanou a nepostradatelnou událostí.
Marta Ulrychová
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin