PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

K nedožitým sedmdesátinám Václava Frolce

Časopis folklor 5/04
Připadá mi, že s prof. PhDr. Václavem Frolcem, DrSc., který byl jen o třináct dnů mladší, jsem se znal od nepaměti. Ale seznámili jsme se určitě díky Slávkovi Volavému při přípravách Mezinárodních folklorních festivalů ve Strážnici, na nichž jsem míval po tři desetiletí zpravidla na starost tiskové středisko a býval jsem i členem výboru a programové rady. Spolu jsme také jezdívali informovat o festivalu novináře na tiskových konferencích v Brně, Praze, Ostravě a Bratislavě. Žel, Václav 14. května v roce 1992 zemřel. Na letošní 27. září připadají jeho nedožité 70. narozeniny.
Věřím, že nebudu zdaleka jediným z těch, kteří ho znali a měli rádi, kdo si na tohoto neobyčejně pracovitého vědeckého pracovníka, vysokoškolského pedagoga i organizátora vědeckého a společenského života v ten den vzpomene.
Používám slov Josefa Jančáře, který v nekrologu z roku 1992 připomněl, že Václav Frolec věnoval pozornost studiu lidového stavitelství v regionálních i mezinárodních kontextech a tradiční lidovou kulturu studoval v širších souvislostech geografických, historicko-společenských i věcných. Příkladem může být rozsáhlý soubor prací o tradičním vinařství nebo o lidových obyčejích. V roce 1964 byl spoluzakladatelem Národopisných aktualit (dnes Národopisné revue) a jedním z nejaktivnějších členů redakční rady. Především ale také spolubudovatelem strážnického Ústavu lidového umění, který od letošního 1. ledna 2004 nese název Národní ústav lidové kultury, jeho Muzea vesnice jihovýchodní Moravy a organizátorem strážnických sympozií. Výrazně se podílel na přípravě 22 ročníků strážnického folklorního festivalu ve funkci člena výboru a předsedy programové rady. Za úsilí o včlenění lidových kulturních tradic slovanských národů do evropského kulturního povědomí obdržel Herderovu cenu a za národopisnou studii Vánoce v české kultuře cenu Mezinárodního etnohistorického centra v Palermu.

Bohumil Hlaváček

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA