PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slovo úvodem...

Časopis Folklor 4/04
Není tomu tak dávno, co jsem se - potěšen z velmi úspěšných koncertů - vrátil z Velkých Losin. Velké Losiny, to byly tři krásné dny plné dětského štěbetání a zpívání. Tři dny naplněné nejen zpěvem, ale také dětskými hrami, zkoušením, povídáním a navazováním nových krásných přátelství mezi dětmi i dospělými.
Kvalitu dětského zpívání ocenili i letos také vzácní hosté, mezi nimiž přední místo zaujal Mistr Petr Dvorský. Ten dětem nejen blahopřál ke krásným výkonům, ale také jim na závěr tohoto jubilejního ročníku zazpíval svým podmanivým hlasem a nezaměnitelným výrazem několik známých lidových písní za doprovodu cimbálové muziky. Pro všechny přítomné to byl velký kulturní zážitek opravdu na celý život.
Podobně tomu bylo na konci měsíce května při setkání dětských folklorních souborů ve Strážnici. Starobylé strážnické náměstí se proměnilo při festivalu Dětská Strážnice dětským tanečním hemžením v taneční ráj, který zahájil přehlídku zúčastněných dětských souborů a hudeb a později opět nadchl všechny přítomné v nejbližším okolí nevelkého pódia. Dětský taneční had se měnil v proměnlivé kruhy a kroužky, uvnitř kterých vyhrávali tančícím a veselícím se kamarádům malí muzikanti. Teprve závěrečná festivalová znělka ukončila strážnické dětské veselí a taneční rej a dětem umožnila na chvíli si oddychnout a nadšeně sdělit všem přítomným své nejnovější, a pro tuto chvíli nejdůležitější, zážitky. V ty okamžiky mezi dětmi dominovala postava plyšové hračky žirafy, kterou jednotlivé soubory na památku obdrželi při setkání na radnici z rukou Marie Doškové a Stanislava Hložka. Děti tancem a hudbou ve Strážnici po dva festivalové dny opravdu žily.
Předletní doba je pro folkloristy časem dolaďování programů a posledních příprav vystoupení a zájezdů. Začaly folklorní festivalové žně a členové našich kolektivů se rozjeli ze svých domovů rozdávat pomocí svých krásných krojů, lidových písní, hudby a tanců radost nadšeným divákům.
Svět v těchto měsících křížem krážem projíždějí na stejnou notu naladění členové folklorních kolektivů, aby se vždy na několik dnů zastavili na své společném folklorní setkání - dnes tu, o týden později někde jinde a pak zase třeba právě u Vás. Jistě Vás svými představeními nadchnou a potěší. Pěkné festivalové zážitky Vám přeje

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA