|
Deset let rozhlasového pořadu "U muziky s Plzeňáky" úspěšně završenoČasopis Folklor 4/04
Pořadem vysílaným v přímém přenosu dne 14. 12. 2003 z plzeňského studia Českého rozhlasu bylo završeno 10 let úspěšného cyklu soutěžních pořadů U muziky s Plzeňáky - živě ze studia 1 aneb O chodovarský soudek. Pořad, ve kterém je prostor věnován lidovým muzikám a zpěvákům, si za dobu existence našel dlouhou řadu nadšených posluchačů.
Historicky první pořad byl odvysílán v lednu v roce 1993. Zpočátku byl pořad věnován výhradně dechovým kapelám z Čech i ze sousedního Bavorska (kvůli finanční situaci se časem od účasti bavorských kapel ustoupilo). Role prvního autora a moderátora pořadu se ujal Petr Jančařík. 1. ledna 2000 jej vystřídal hudební redaktor Josef Pospíšil, který kromě dechových kapel nepravidelně zařazoval i dospělé a dětské lidové muziky folklorních souborů - a to především ze západočeského regionu. Po odchodu Josefa Pospíšila z Českého rozhlasu byla počínaje 1. září 2002 úloha autorů (a moderátorů zároveň) rozdělena mezi hudební redaktory Michaelu Benešovou (lidové muziky - dudácké, štrajchové, cimbálové atd.) a Jaroslava Kopejtka (dechové kapely) a došlo k rozšíření prostoru pro lidové muziky, které se v současné době s dechovými kapelami pravidelně střídají.
Pořad U muziky s Plzeňáky - živě ze studia 1 je hodinovým, v přímém přenosu vysílaným zábavným pořadem, ve kterém účinkují a "soutěží" vždy dvě kapely se svými zpěváky. Diváci ve studiu i rozhlasoví posluchači (prostřednictvím telefonu, SMS zpráv i ankety na webových stránkách ČRo Plzeň) udělují své hlasy během přímého přenosu jedné či druhé kapele. Vítězná kapela, která obdrží větší počet hlasů, si z Plzně odváží výhru v podobě soudku piva, což se odráží i v podnázvu pořadu - O plzeňský soudek (1993 - 1999), později se změnou sponzora O chodovarský soudek (od 2000). Pořad je na vlnách Českého rozhlasu Plzeň vysílán 1x měsíčně (kromě letních měsíců července a srpna) vždy druhou neděli v měsíci od 14 do 15 hodin.
Podle evidence hudební redakce Českého rozhlasu Plzeň bylo do konce roku 2003 v rámci tohoto cyklu lidovým muzikám věnováno celkem 14 pořadů, během nichž se představilo 18 dospělých a 6 dětských muzik - a to ze západočeského regionu (Jiskra z Plzně, Jiskřička z Plzně1, Mladina z Plzně, Mladinka z Plzně, Meteláček z Plzně2, Malá dudácká muzika z Mrákova, Domažlická dudácká muzika3, Mráček z Mrákova, Dudácká muzika národopisného souboru z Mrákova4, Konrádyho dudácká muzika, Chasnická dudácká muzika z Domažlic, Dudácká muzika národopisného souboru z Postřekova, Rokytka z Rokycan, Ledecká dudácká muzika z Tachova, Šumava z Klatov) i z jiných regionů (Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic, Špalíček z Prahy, Rozmarýn z Prahy, Malá česká muzika Jiřího Pospíšila z Prahy, Hradecká cimbálová muzika z Hradce Králové, Olšava z Uherského Brodu, sourozenci Baťkovi z Kostic). V jednom pořadu byl prostor věnován také hudebnímu folkloru městskému (Švejk-band z Plzně a Pouličníci z Tábora).
Vzhledem k návštěvnosti pořadů i k ohlasům na jednotlivé přenosy nelze pochybovat o tom, že si pořad za dobu své existence získal své posluchače a lze doufat, že jejich přízeň neztratí ani v dalších letech.
1 Jiskřička se zúčastnila 2 pořadů-
2 Meteláček se zúčastnil 2 pořadů. 3 Domažlická dudácká muzika se zúčastnila 2 pořadů. 4 Dudácká muzika národopisného souboru z Mrákova se zúčastnila 2 pořadů. Michaela Vondráčková DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ® |
|