PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Deset let rozhlasového pořadu "U muziky s Plzeňáky" úspěšně završeno

Časopis Folklor 4/04
Pořadem vysílaným v přímém přenosu dne 14. 12. 2003 z plzeňského studia Českého rozhlasu bylo završeno 10 let úspěšného cyklu soutěžních pořadů U muziky s Plzeňáky - živě ze studia 1 aneb O chodovarský soudek. Pořad, ve kterém je prostor věnován lidovým muzikám a zpěvákům, si za dobu existence našel dlouhou řadu nadšených posluchačů.
Historicky první pořad byl odvysílán v lednu v roce 1993. Zpočátku byl pořad věnován výhradně dechovým kapelám z Čech i ze sousedního Bavorska (kvůli finanční situaci se časem od účasti bavorských kapel ustoupilo). Role prvního autora a moderátora pořadu se ujal Petr Jančařík. 1. ledna 2000 jej vystřídal hudební redaktor Josef Pospíšil, který kromě dechových kapel nepravidelně zařazoval i dospělé a dětské lidové muziky folklorních souborů - a to především ze západočeského regionu. Po odchodu Josefa Pospíšila z Českého rozhlasu byla počínaje 1. září 2002 úloha autorů (a moderátorů zároveň) rozdělena mezi hudební redaktory Michaelu Benešovou (lidové muziky - dudácké, štrajchové, cimbálové atd.) a Jaroslava Kopejtka (dechové kapely) a došlo k rozšíření prostoru pro lidové muziky, které se v současné době s dechovými kapelami pravidelně střídají.
Pořad U muziky s Plzeňáky - živě ze studia 1 je hodinovým, v přímém přenosu vysílaným zábavným pořadem, ve kterém účinkují a "soutěží" vždy dvě kapely se svými zpěváky. Diváci ve studiu i rozhlasoví posluchači (prostřednictvím telefonu, SMS zpráv i ankety na webových stránkách ČRo Plzeň) udělují své hlasy během přímého přenosu jedné či druhé kapele. Vítězná kapela, která obdrží větší počet hlasů, si z Plzně odváží výhru v podobě soudku piva, což se odráží i v podnázvu pořadu - O plzeňský soudek (1993 - 1999), později se změnou sponzora O chodovarský soudek (od 2000). Pořad je na vlnách Českého rozhlasu Plzeň vysílán 1x měsíčně (kromě letních měsíců července a srpna) vždy druhou neděli v měsíci od 14 do 15 hodin.
Podle evidence hudební redakce Českého rozhlasu Plzeň bylo do konce roku 2003 v rámci tohoto cyklu lidovým muzikám věnováno celkem 14 pořadů, během nichž se představilo 18 dospělých a 6 dětských muzik - a to ze západočeského regionu (Jiskra z Plzně, Jiskřička z Plzně1, Mladina z Plzně, Mladinka z Plzně, Meteláček z Plzně2, Malá dudácká muzika z Mrákova, Domažlická dudácká muzika3, Mráček z Mrákova, Dudácká muzika národopisného souboru z Mrákova4, Konrádyho dudácká muzika, Chasnická dudácká muzika z Domažlic, Dudácká muzika národopisného souboru z Postřekova, Rokytka z Rokycan, Ledecká dudácká muzika z Tachova, Šumava z Klatov) i z jiných regionů (Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic, Špalíček z Prahy, Rozmarýn z Prahy, Malá česká muzika Jiřího Pospíšila z Prahy, Hradecká cimbálová muzika z Hradce Králové, Olšava z Uherského Brodu, sourozenci Baťkovi z Kostic). V jednom pořadu byl prostor věnován také hudebnímu folkloru městskému (Švejk-band z Plzně a Pouličníci z Tábora).
Vzhledem k návštěvnosti pořadů i k ohlasům na jednotlivé přenosy nelze pochybovat o tom, že si pořad za dobu své existence získal své posluchače a lze doufat, že jejich přízeň neztratí ani v dalších letech.
1 Jiskřička se zúčastnila 2 pořadů-
2 Meteláček se zúčastnil 2 pořadů.
3 Domažlická dudácká muzika se zúčastnila 2 pořadů.
4 Dudácká muzika národopisného souboru z Mrákova se zúčastnila 2 pořadů.

Michaela Vondráčková

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA