PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Otevírání pramenů v Luhačovicích

Časopis Folklor 4/04
Slavnostní zahajování hlavní lázeňské sezóny v Luhačovicích se v posledních patnácti letech pravidelně odehrává ve druhém květnovém týdnu. Na počátku dvacátého století začínala sezóna mší svatou u kapličky na lázeňském náměstí, s krojovanými družičkami a zpěvem lidových písní. S myšlenkou obnovit tuto tradici přišla před lety Věra Haluzová a dnes si již začátek jara bez slavnostního otevírání pramenů ani nedokážeme představit.
V posledních letech se z prostého otevírání pramenů vyvinul třídenní kulturní svátek, při jehož přípravě spojily síly město Luhačovice, lázně, Muzeum luhačovického Zálesí, folklorní soubor Malé Zálesí a mnoho místních subjektů. Vyvrcholením oslav bývá neděle, zasvěcená lidové hudbě a tanci. Po dopolední mši a krojovaném průvodu se svěcením pramenů bývá odpoledne v Luhačovicích věnováno koncertu hostů.
Koncert hostů je malou folklorní slavností, na kterou zveme jak soubory ze Zlínského kraje, tak přátele Malého Zálesí z celé republiky. V minulých letech jsme přivítali například pražskou Kytici nebo Krušnohor z Chomutova, Kvietok ze Zlatých Moravců, Vlčnovjánek, Handrlák z Kunovic, soubor Klobučan a mnoho dalších vynikajících folklorních skupin.
V letošním roce, zcela v duchu stoleté tradice setkávání Čechů a Slováků na půdě Luhačovic, byl hlavním hostem zahajování lázeňské sezóny slovenský soubor Podpoľanec z Dětvy. Mládežnický soubor vedou Pavol Gažo a Jozef Lapín. Jako většina slovenských souborů se Podpoľanci mohou pyšnit vynikající disciplínou a kvalitní technickou úrovní tanečníků, skvělými zpěváky, promyšlenou a pestrou skladbou krojového vybavení. V pátek se představili celovečerním koncertem v lázeňském divadle, kde je nadšené publikum odmítalo pustit z pódia, v sobotu vystoupili Podpoľanci před pozlovickým hotelem Ogar a večer na besedě u cimbálu spolu s muzikou Zálesí. Nedělní koncert jejich temperamentním vystoupením vyvrcholil a sklidil obrovský zájem veřejnosti a zasloužené ovace.
Kromě slovenského souboru se v neděli 9. května na lázeňském náměstí v Luhačovicích představil domácí soubor Malé Zálesí pěveckým číslem a dospělá skupina taneční scénou Z hospody.
Dětský folklorní soubor Kuřátko přijel do Luhačovic z Bánova. Vedoucím souboru je Vlastimil Ondra, který děti také doprovází hrou na harmoniku. Kuřátko je soubor vyhlášený skvělými zpěváky. V loňském roce se stal vítězem Národní přehlídky dětských folklorních souborů v Jihlavě. Kuřátko nebylo v luhačovických lázních poprvé, ve společném programu s Malým Zálesím se již zúčastnilo loňského ročníku Mezinárodního festivalu dětských souborů Písní a tancem s vítězným pásmem Husaři aneb Proti nenávisti. Nedávno se Kuřátko podílelo na vydání CD lidových písní z Nivnice a Bánova Mladé vzpomínky. Ve svém vystoupení Kuřátko opět zazářilo krásnými hlasy zpěváčků a překvapilo i párovými tanci.
Národopisný soubor Světlovan z blízkých Bojkovic oslavil již padesáté výročí trvání. Jeho vedoucím je Bohumír Strommer. Svůj název odvozuje soubor Světlovan od zámku Nového Světlova v Bojkovicích, jehož majitelé až do konce 16. století spravovali i luhačovické panství. Také z toho důvodu lidová tradice v okolí Bojkovic i tradiční kroj mají mnoho společných prvků s luhačovickým Zálesím. Soubor Světlovan představil v Luhačovicích zajímavé scénické ztvárnění lidového tance a generační "dospělé" pojetí.
Vystoupení folklorního souboru Podpoľanec koncert hostů zakončilo. Léčivé prameny byly pro rok 2004 slavnostně posvěceny, hlavní lázeňská sezóna v největších moravských lázních Luhačovice byla zahájena.

Blanka Petráková

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA