PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Národní krojový ples 2004

Časopis Folklor 3/04
V sobotu 7. února se v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou uskutečnil VII. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR. Spolupořadateli byli vedle Folklorního sdružení ČR také město Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Generali a.s., Žďas a.s. soubor Studánka Žďár nad Sázavou a desítky dalších sponzorů. Záštitu nad plesem převzali místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, hejtman kraje Vysočina František Dohnal a generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík.
Plesu, který byl letos beznadějně vyprodán, se zúčastnilo na 1.300 návštěvníků, z nich více než 400 v lidových krojích, kteří reprezentovali 22 folklorních souborů z celé naší vlasti. Jeden soubor, Die Amraser, přijel ze sousedního Rakouska. Mezi zvláště významné hosty patřili vedle Miroslavy Němcové a Františka Dohnala také ministr práce a sociálních věcí ČR Zdeněk Škromach, senátorka Alena Gajdůšková, senátoři Rostislav Harazin a Adolf Jílek, poslanec Josef Smýkal, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, tajemnice školského výboru Senátu Marta Hubová, předseda Klubu českých turistů Jan Havelka, početná delegace čelních představitelů Kraje Vysočina, starosta města Žďár nad Sázavou Jaromír Brychta, jeho zástupkyně Dagmar Zvěřinová, generální ředitel Žďas a. s. František Hudák, zástupce pojišťovny Generali a.s. Risto Sokolovski a desítky starostů a primátorů, představitelů regionů, ředitelů festivalů, generálních ředitelů partnerských firem i představitelů spolupracujících institucí. Celkem se plesu zúčastnilo na 350 významných hostů. Nechyběli ani hosté ze zahraničí. Rakousko reprezentovali prezident celorakouského krojového svazu Herbert Ullmann a jeho viceprezident Josef Mord, Slovensko zastupovala konzulka Mariana Čičmancová a předseda Východoslovenského folklorního sdružení Ladislav Bačinský, z Ruska přijela Marina Spiridonová, Polsko reprezentovali pracovníci města Legnica Dorota Purgal a Tadeusz Spendowski, z Itálie poctil ples svou návštěvou prezident mezinárodní organizace IGF a italského folklorního svazu FITP Alessandro Lillo, Španělsko zastupovali prezident kulturní asociace Juane Sabate Ferrero a viceprezident Andreu Esteve Galindo, za Bulharsko se zúčastnil rada velvyslanectví Bulharské republiky Petr Zlatev, nechyběli ani zástupci ambasády Indonésie.
Úvodního předtančení Českou a později Moravskou besedou se zúčastnilo 18 kolon (72 tanečních párů) krojovaných členů souborů z Horácka, severních a jižních Čech, Hané, Valašska, hanáckého Slovácka a Slovácka. O přízeň účastníků plesu se v divácké soutěži o titul Miss plesu ucházelo 9 dívek. Vítězka, Helena Sochorová, byla dekorována prezidentem mezinárodní organizace IGF a italského folklorního hnutí A. Lillem. K tanci a poslechu hrála po celý večer Slovácká dechová hudba Ištvánci ze Šardic, Domažlická dudácká muzika, Cimbálová muzika VUS Ondráš Brno a lidové muziky některých zúčastněných souborů.
Generálními sponzory plesu byli Generali Pojišťovna a.s. a Žďas a.s., ples dále významně podpořili město Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, Hydroprojekt CZ a..s., Colas CZ a....s., Sklo Bohemia a.s. Světlá nad Sázavou, CAC Leasing a.s. Praha, OSA, Sdružení Tradice ČR a řada dalších příznivců a sponzorů. Mediálními partnery plesu se staly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Rádio Proglas, regionální pobočka MF - Dnes, Noviny žďárské radnice, Parola s..r.o. Jihlava, Radio Domino a Č.M. Televizní společnost.
Letošní v pořadí již 7. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR důstojně navázal na své předchůdce a přispěl k oblibě této svým charakterem ojedinělé akce v ČR, ve Žďáru nad Sázavou a v Kraji Vysočina. Tento ples je kromě významného společenského setkání také místem zahájení sezóny folklorních akcí pořádaných Folklorním sdružením ČR. Jimi jsou nejen hlavní akce sdružení, k nimž v roce 2004 řadíme soutěž Zpěváčci, zemskou přehlídku českých dětských folklorních souborů, festival dětských souborů Písní a tancem nebo přehlídku Zpěváček - Slávik, ale také akce spolupořádané, z nichž za nejvýznamnější lze považovat pět desítek folklorních festivalů a lidových slavností uspořádaných během roku v celé České republice.

Barbora Skulínková

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.05.2004 v 08:13 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA