PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Věrka Šimková slavila jubileum

Časopis Folklor 3/04
Umělecká vedoucí a choreografka Souboru lidových písní a tanců Ostravica paní Věrka Šimková oslavila 25.února své krásné 70. narozeniny.
Sběratelka lidových písní, choreografka a zakladatelka SLPT Ostravica Věra Šimková je osobou, jejíž jméno není mezi "obyčejnými" lidmi příliš známé. Zkuste se dnes na ulici ve Frýdku-Místku zeptat kohokoliv z kolemjdoucích, co jim toto jméno říká. S výjimkou několika desítek lidí, kteří prošli souborem Ostravica jako muzikanti, zpěváci nebo tanečníci, nebo obyvatel Bašky, kde dlouhá léta bydlí, kdekdo odpoví: Neznám. A přece je to už více než padesát let, po které celou svou energii, lásku a houževnatost věnuje písním a tancům našeho regionu - lašskému folkloru. Je až s podivem, jak tato vzrůstem nevelká žena dokázala probudit zájem o Lašsko a jeho folklor v lidech o jednu i více generací mladších v takové míře, že si řekli: Toto nesmí zaniknout. Navíc se o ní tito její žáci a přátelé zmiňují jako o "naší Věrušce".
Již jako velmi mladé děvče se rodačka ze Starých Hamer od své babičky učila a později si i zapisovala písničky v té době ještě živé. O několik let později začala chodit do souboru, který v Ostravici vedla další z folklorních legend našeho regionu Věra Šejvlová, a o jejím dalším životním osudu bylo rozhodnuto. Počátkem padesátých let minulého století se provdala do Janovic za učitele místní základní školy Vladimíra Šimka. Když byla později požádána o vedení tamějšího souboru Ondráš, působícím při JZD v Janovicích, dlouho se nerozmýšlela a přijala. Tento soubor pak od září 1960 přešel pod Závodní klub Slezan ve Frýdku-Místku. Později se přejmenoval na Ostravicu podle řeky, která toto město dělí na dvě poloviny, a také jako symboliku území, jehož písně a tance tvoří jeho kmenový repertoár. Po dlouhá léta získávala úspěchy na domácí půdě i v zahraničí. Připomeňme si namátkou některé z nich: stříbrné poháry z festivalu v italské Suse, stříbrnou valašku z Festyvalu ziem gorskich v polském Zakopaném. Tam bylo předávání cen v čase hluboké totality provázeno velkou dávkou politiky. Ač Ostravica vyhrála, zlatou valašku dostal soubor ze SSSR s vysvětlením: Oni brati, vy tylko bratanci. K nejhezčím zážitkům patří dlouhotrvající skandovaný potlesk diváků vestoje v Leas Cliff Halle v anglickém Folkestone. Na pomyslnou misku úspěchů se ovšem nesmí zapomenout položit několikanásobná účast souboru na Československém folklorním festivalu v Košicích, kam se soubor přes několik vyřazovacích kol opakovaně probojoval.
Činnost Věry Šimkové je spojena také s řadou dalších souborů. Vedla soubor Pilky ze Lhotky pod Ondřejníkem. Její zápal pro lašský folklor také upoutal některé její žačky a bývalé členky souboru Ostravica natolik, že se rozhodly v jejím díle pokračovat a založily soubory vlastní - havířovskou Voničku, dětský folklorní soubor Ostravičku z Frýdku-Místku nebo Ondrášek z mateřské školy Beruška. Bylo by jistě ještě mnoho dalšího, co by se dalo o životním díle a úspěších Věrky Šimkové napsat. Připomeňme odborné publikace, články, zpěvníky, působení v odborných porotách, atd.
K životnímu jubileu jí milovníci folkloru a především soubor Ostravica přejí pevné zdraví, mnoho dalších tvůrčích nápadů a radosti z dobře vykonané práce.

Rudolf Vlček

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.05.2004 v 08:13 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA