PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

PADESÁTILETÝ ONDRÁŠ

Televizní dokument
Scénář: Čestmír Komárek
Petr Ryšavý
Dramaturg: Leonard Rajnošek
Poradce: Magdalena Múčková
Produkce: Lenka Dušková
Střih: Petr Ryšavý
Zvuk: Petr Kroča
Režie: Petr Ryšavý
Slovo režiséra Petra Ryšavého:
Proč jsme vlastně natočili dokument PADESÁTILETÝ ONDRÁŠ:
Jak už napovídá sám název, Vojenský umělecký soubor Ondráš (dříve Vojenský soubor písní a tanců Jánošík) v letošním roce oslavuje 50 let od svého založení. Proto jsme jako hlavní rovinu dokumentu použili časovou posloupnost historických událostí až do současnosti. Natočili jsme rozhovory se zakládajícími členy souboru, hledali jsme archivní filmové záznamy tehdejšího Jánošíku. Také se ukázalo, že od samého počátku činnosti soubor vykazoval tu nejlepší uměleckou kvalitu. Podařilo se nám najít historické filmové záznamy vystoupení, natočené třeba Československou televizí Bratislava.Některé části se ve výsledném sestřihu také objeví.
Něco více o dokumentu :
Přesto, že jde o folklór a lidové písně, použil jsem při střihu některé netradiční a moderní postupy. Symboliku Jánošíka a Ondráše jsem zobrazil tak, že jsem oba zbojníky provedl Brnem, kde nyní tento soubor působí. Změnu názvu z Jánošíku na Ondráš po rozdělení republiky jsem symbolicky ztvárnil tak, že Jánošík hodí Ondráši svou valašku a tím mu pomyslně předá štafetu. Tyto předěly jsou ještě doplněny lidovými verši ze zbojnických písní, které vybrala Magdalena Múčková a sama je také recituje. Jako další předěly v našem dokumentu fungují i rychlé rytmizované sestřihy tanečních a vojenských kroků, kde je také symbolika neoddělitelného spojení souboru s armádou. Jistou váhu jsem kladl i na barevné nálady jednotlivých sekvencí a předělů filmu. Jako další moderní prvek do hudebního žánru jsem použil rozdělení obrazovky na několik "oken" a občas jsem se tak nechal inspirovat kybernetikou nebo internetem a umožnil divákovi sledovat vybranou akci současně z více úhlů.
Musím také říct, že jsem ze sestřihu nemusel vyřadit jedinou natočenou sekvenci proto, že by se tam objevila nějaká chyba ze strany účinkujících tanečníků nebo hudebníků. Tuto vysokou kvalitu a profesionalitu členů Ondráše jsme všichni předpokládali a v plné míře se nám také potvrdila.
Dokument PADESÁTILETÝ ONDRÁŠ chce televizním divákům ukázat, že lidové tance a písničky po celé půlstoletí bavily a stále baví velké množství nejen mladých lidí, kteří neustále hledali a hledají nové ztvárnění folklorních tradic a jejich přiblížení divákům svých vystoupení a koncertů. Podle spokojenosti obecenstva a příznivců souboru je vidět jednu skutečnost: Těch, kteří jsou hrdi na to,že náš národ má výrazné kořeny v lidových písních, tradicích a zvycích, neubývá, spíše naopak.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 4 názory)


28.11.2004 v 20:59Vili Dekan

Díky Valné hromadě FOS Jánošík (27.11.04 - Klub Šumavská), jsem měl možnost po skončení setkat se s Čendou Komárkem v sídle Ondráše. Konečně jsem se dostal k záznamu pořadu ČT a v klidu si ho zhlédl. Zaujal mě jednou věcí - předestřel know-how souboru, který sice pracuje ve specifických podmínkách, ale sestřih nebyl právě jen o programech (za celou dobu natočených materiálů) nebo o řečech o uchovávání tradic (samozřejmě že tam nemohly chybět), ale především o hledání cest ke scénické tvorbě z folkloru vycházející a problémech, s jakým se takový kolektiv běžně setkává. Z hlediska televizního zpracování mě zaujalo také využití dnešních možností prezentace dokumentu (např. působivá současná dvou i tříoknová projekce aj.). Fakt to bylo lepší, než kdyby TV nabídla prostý záznam výročních koncertů. Bezva!


25.11.2004 v 23:23Jan Mička

Dokument k padesátinám Jánošíku a Ondráše byl za poslední dobu jedním z nejlepších pořadů o folkloru, který jsem v TV viděl. Díky tobě Čendo!
Pan režisér Ryšavý se nemusí omluvat za své režijní postupy či řešení střihu a návaznosti sekvencí, má snad folklor v sobě něco konzervativního či starého? Pro mě vůbec ne - to je přece stálá změna, improvizace, pokaždé jinak a pokaždé s emocemi - to jen rádoby folkloristé, co pořád vidí folklor očima devatenáctého a začátku dvacátého století, zahledění do sebe nechápou, neboť nechtějí chápat. A folklor na scéně je oproti životu folkloru něco úplně jiného! Zůstaňte moderní, jen tak přece můžete oslovit člověka žijícího ve 21. století. Děkuji celému štábu za skvělý výrobek, který by nebyl skvělý bez scénáře Čendy Komárka a bez vaší vize, pane režisére Ryšavý!


25.11.2004 v 21:09Vili Dekan

Je mi líto, že jsem ten dokument prošvihl. O to více se těším, že ho teď budu moci vidět na Valné hromadě FoS Jánošík - už za dva dny v Brně (27.11.04). Aspoň to mám slíbeno. Zajímá mě to o to víc, že většiny akcí souboru k 50. výročí jsem navštívil. Takže si chci srovnat pocity a dojmy. A že jsem o tom TV pořadu slyšel jen klady!


31.10.2004 v 09:56Svatoslav Válek

Milý Čendo !

Musím říci,že pořad byl opravdu výborný a
srdečně jsem si zavzpomínal.Mám však dost
kritickou poznámku. Nevím, kdo z těch, kteří
pomohli po sedmiletém odmlčení Jánošíku opět
vyskočit se o svém počinu z pořadu dozvěděli.
Pouhá jedna věta, že soubor obnovil činnost v roce
1976 a to zásluhou chlapců ze Slovenska je pro nás
slabá útěcha.

Za tanečníky : Svatoslav Válek


Zveřejněno 15.10.2004 v 10:31 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA