PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Masopustní zabijačka v Krásné Lípě

Časopis Folklor 3/04
Po letech pořádání masopustních obchůzek se folklorní soubor Lužičan rozhodl tuto tradici rozšířit o další masopustní veselí - zabíjačku.
Stačilo dohodnout se s mistrem řeznickým Mirkem Suchomelem a s hospodským Štefanem Kurucem. Poté vybrat představitele do hlavní role, to se podařilo a stokilový Bóďa se ani moc nebránil a na dvoře restaurace U Kuruce se rozeběhl zabíjačkový mumraj. Topiči rozběsnili plameny pod kotli, kráječky všeho možného začali loupat, čistit, strouhat krájet jako o život. Všechny procedury probíhaly bez problému a první kousek ovárku se objevil na talíři po poledni.
Pozvaní přátelé Lužičanu, kteří nás v minulosti vždy skvěle pohostili, měli nyní možnost na oplátku ochutnat horkou zabíjačkovou polévku zvanou prdelačku, výtečný gulášek, skvělý prejt a něco jitrniček.
Ani na ostatní masopustníky se nezapomnělo. Ti měli možnost uspokojit "za zlámanou grešli" své chuťové buňky.
Celou masopustní náladu doprovázeli svým muzikantským uměním Milan Sudek, Standa Steklý, hudecká muzika Lužičanu a kapela Kuruc band. Celý den se prostě jedlo, pilo, zpívalo a ti co nepřišli, mohli jen litovat. Již dnes se těšíme na příští rok a doufáme, že se vše vydaří jako letos.

Petr Semelka

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA