PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyznání dr. Evy Urbachové

Časopis Folklor 6/04
Musela jsem teď ke svým osmdesátinám několikrát hodnotit, co mi dal život s muzeem a lidovou kulturou. Musím konstatovat, že nejsem typický případ profesního postupu. Po šesti letech práce v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně, kde jsem zpracovávala sbírky lidového textilu a publikovala články o krojích čtyř brněnských předměstí, jsem se já - Brňačka - přestěhovala za manželem na Valašsko mně do té doby neznámé. Veliké štěstí pro mne bylo to, že tehdy právě probíhala pod vedením doc. Drahomíry Stránské dotazníková akce o lidovém oděvu pro Národopisnou společnost čsl. v Praze, do níž jsem se zapojila výzkumem v sedmi obcích na Vsetínsku a tím se dostala bezprostředně do styku s mnoha obdivuhodnými stařenkami a staříčky. V roce 1960 jsem nastoupila jako etnograf v Okresním muzeu ve Vsetíně a zůstala mu věrná až do roku 1994, kdy jsem definitivně odešla do důchodu, ale s nímž i nadále udržuji kontakt drobnou spoluprací.
Během mé aktivní činnosti jsem zpracovávala národopisné sbírky v muzeu ve Vsetíně, Valašském Meziříčí a Kelči, snažila jsem se o fotografickou a filmovou dokumentaci zanikajících lidových výrob, vyvíjela činnost publikační a výstavní. V dohledné době snad vyjde nové rozšířené vydání mé práce Lidový kroj na Vsetínsku, určené souborům písní a tanců, zájmovým skupinám i jednotlivým zájemcům. Mou celoživotní snahou bylo přesvědčit ty, kteří na sebe dnes oblékají lidový kroj, o vysoké kulturní i estetické hodnotě tradičního lidového oděvu, který na Vsetínsku sice už do konce 19. století obecně zanikl, ale jeho dnešní prezentace i v rekonstruované podobě vyžaduje dodržovat jeho styl daný historickým vývojem a nedovolit, aby různým "vylepšením" a doplňky se z něj stal jen jakýsi kostým z půjčovny. Nedělám si však velké iluze, nakolik se mi to podařilo.
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.12.2004 v 08:28 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA