PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zpěvník Horáckých písní po lidech sebraných

Míla Brtník
V edici Folklorního sdružení ČR a v edici kraje Vysočina vyšel Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných Míly Brtníka. Tento zpěvník je možno objednat u Horáckého folklorního sdružení: Mgr. Eva Pejchalová, Na Bradle 948, 582 91 Světlá nad Sázavou, kraj Vysočina, horfos.svetla@seznam.cz, tel.:605 271 019 a 569 456 596. Popřípadě bude k dostání také na sekretariátu FoS ČR.
Jedná se o 31 publikaci v ediční řadě FoS ČR a především o životní dílo pana Míly Brtníka.
Ceník:
pro veřejnost a nečleny FoS ČR 490,-- Kč,
pro platící členy FoS ČR a členy HORFOS 390,-- Kč
Horácké folklorní sdružení
Obálka zpěvníku
Popis publikace v časopise Folklor č.2/2005:
Třetí a nejobsažnější publikace byla vydána v edici Folklorního sdružení ČR (31. svazek) a v Edici Vysočiny za podpory Fondu Vysočiny. Je to zpěvník nadmíru krásný a podnětný. Byl vydán dle celoživotní rukopisné sbírky Miloslava Brtníka z Jihlavy. Knihu, již s krásnou obálkou L. Michalovičové vezmete s patřičnou úctou do svých rukou, těžko prolistujete za jeden večer. Zřejmě vám nebude stačit jeden den. A opravdoví znalci budou zde na 360 stranách formátu A4 studovat 320 shromážděných horáckých lidových písní z Jihlavska, Telčska, Dačicka, Třebíčska, Pelhřimovska a Poličska, které doplňují notové záznamy skřípácké muziky z Velkého Beranova, určitě dnů nebo večerů několik.
Z úvodních stran se dovíme nejen řadu zajímavostí o osobnosti sběratele, zapisovatele i upravovatele horáckých písní v jedné osobě (sepsala E. Pejchalová), ale také o horácké hudební lidové kultuře, písních a hudbě (napsal L. Fučík). Samotný autor pak čtenáře vítá osobitým třístránkovým pojednáním o Horácku, z něhož na vás dýchne nejen kouzlo, proměnlivá krása a podmanivost tohoto největšího národopisného regionu v České republice, ale také výrazný, přesně určitelný vztah M. Brtníka k svému Horácku a jeho historii, kultuře, přírodě i lidu.
Jednotlivé horácké písně jsou v publikaci řazeny dle určených oblastí abecedně a dle zvyklostí uvádějí také informaci o interpretu (jméno, příjmení, věk, místo a rok zápisu). Zhruba v polovině zpěvníku věnuje autor několik stránek historii, kulturní tradici a významu skřípácké muziky. Jednak je to pojednání J. Uhra z knihy "Hledání křídel" o hudbě Josefa Havrdy z Velkého Beranova, a pak jeho vlastní stať o skřípácké muzice na Jihlavsku. Po těchto článcích následují notové zápisy hry skřípácké muziky k různým příležitostem (k požehnání, svatební, selské a beranovské pochody, skřípácký tuš, marše, beranovské valčíky a lendlery, jakož i polky, třasáky, husarská, hačó).
Předsedkyně Horáckého folklorního sdružení E. Pejchalová v závěru své statě na záložce obálky čtenářům sděluje: Míla Brtník je pokračovatelem Zdeňky Jelínkové. Doslova vydupali Horácko ze země. Vyškolili řadu vedoucích souborů, vdechli jim nadšení a lásku k horáckým tancům a písničkám. Míla Brtník je právem v kraji nazýván "tátou horáckého folkloru".
Opravdu mu za to, za jeho práci, pedagogickou i uměleckou činnosti, i za tento krásný zpěvník patří náš velký dík. (František Synek)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.12.2004 v 10:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA