PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zavírání studánek na Vysočině

Časopis Folklor 6/04
Se symbolickým zavíráním studánek na Horácku přišli členové Klubu seniorů Sněženska, kteří na začátku měsíce října zavítali do míst tradičního Otvírání studánek Barborky a Vitulky u obce Tři Studně na Novoměstsku.
Aktivita seniorů je protipólem prastarého lidového zvyku čištění studánek "čistými nevinnými dětmi".
Příchod "mládí" do probouzející se jarní přírody přináší s sebou radost a životní svěžest. To je na konci měsíce května slavnostní národopisnou událostí s upomínkou na básníka Miloslava Bureše, hudebního skladatele Bohuslava Martinů a hudební interpretku Vítězslavu Kaprálovou.
V návaznosti na úvodní verš básně M. Bureše I studánky chtějí být čisté... přicházejí senioři Sněženska připravit společně s celou přírodou studánky na zasloužený "zimní spánek".
Svojí přítomností chtějí senioři poděkovat studánkám, které po celý rok sloužily příchozím návštěvníkům k osvěžení a chvilce pohody v pěkném lesním zákoutí, pro jejich další putování krajinou Vysočiny.
Se zamyšlením opouštějí senioři Sněženska místa podzimního zavírání studánek jako novou příležitost ke společnému setkávání, které je oslavou čisté přírody a její ochrany pro radost a užitek příštím generacím.

Richard Klauda

DALŠÍ INFORMACE: Tři Studně
Zveřejněno 20.12.2004 v 15:01 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA