PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

To byl ale vynikající ples !!!

Krojovaný ples v Mikulově
Překrásná a malebná perla Jižní Moravy, Pálavy a kraje vinic, nad níž vyčnívá dominanta - zámek města Mikulova m.j. s největším sudem na víno u nás, (2. největší v Evropě) - města s celou řadou památek (židovská synagoga a hřbitov, Svatý kopeček, Kozí Hrádek, hrobka rodu Dietrichsteinů, kostel Sv. Václava a další pamětihodnosti). A právě zámek se stal již po čtvrté dějištěm krojového plesu, ve kterém jsem obdivoval národní Soubor Pálava, mládež i seniory s nádhernými kroji moravsko-chorvatskými a rakvickými z konce 19.století, Slovácký krúžok Ratíškovice, páry z Hustopečí a hostující Prácheňský soubor ze Strakonic ve večeru plném hudby, zpěvu a tance. Šumná děvčata a stepilí příslušníci mužského pohlaví. Ples zahájili krojovaní tradiční Moravskou besedou doprovázeni kapelou Hornobojanů s rozvernými zpěvačkami H. Uhrovou a Š Hudcovou, které po celý večer jiskřily většinou ve svižném polkovém rytmu nejen hlasem, ale i humornými gesty a stačily si ještě i skočit - veselé to kopy. Potom jsme mohli obdivovat vystoupení hostujícího souboru s typickými tanci z Jižních Čech a opět hudba, tentokrát cimbálová s nezapomenutelnou houslistkou, primáškou Evou Bařinovou, doprovázená zpěvem sličných hochů a dívek spojená s výskáním jinochů s rukama nad hlavou - prostě jak to dovedou jen Moraváci. Všichni doslova prožívali každý pohyb a náramně se přitom bavili. Však také p. Josef Mord z Laa am/Thaya, vicepresident Dolnorakouského krajského spolku, nevěděl, kam dříve skočit, zda vzít do ruky fotoaparát nebo kameru nebo nějakou tu lepou děvu. A nebyl v tomto směru sám. Pastva pro oči, pohlazení na duši, jedním slovem skvělé. Duše plesu zejména paní Zlatka Krůzová a pí Zdenka Kubíčková byly na výsost spokojeny zejména s návštěvou mladých vyznavatelů folklóru. V rámci plesu byla slosována bohatá tombola s neotřelými cenami všeho druhu, ale radost měli všichni i z lístků, na které se sice nevyhrávalo, ale byly opatřeny vtipnými texty a obrázky, vyvolávajícími úsměv na líci. Až do 02,00 následného dne trval ples.
Stojí za to navštívit Mikulov /divím se, proč nebyl pro svou krásu a památky ještě zařazen na listinu UNESCO/ a ples, pookřejete na těle i na duchu a když se návštěva plesu spojí s prohlídkou měla, zamilujete si toto město a lidi v něm a získáte novou chuť a elán do života. A herec Krampol by dodal: "A vo tom to je!"
Závěr z časopisu Folklor č.2/2005: Stojí za to navštívit Mikulov (divím se, proč nebyl pro svou krásu a památky ještě zařazen na listinu UNESCO) a krojový ples. Pookřejete na těle i na duchu, a když se návštěva plesu spojí s prohlídkou města, zamilujete si toto město a lidi v něm a získáte novou chuť a elán do života. Fr. Kovář

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 4 názory)


01.02.2005 v 13:48Milan Zelinka

Prosba na Pavla Kosulice. Pořiďte mi prosím seznam plesů a bálů, na kterých krojovaní "nikde a nikdy nelplatí". Rad tento seznam zveřejním a snad to do budoucna zvedne počet účástníků na krojovaných plesech po celé Jižní Moravě.


23.01.2005 v 23:08Vili Dekan

"Česko - pro cizince výlet do minulosti" - to je, pánové, titulek dost rozsáhlého materiálu z MF Dnes z pátku 21.1.2005. Ono to tak docela nesouvisí s článkem Vás, pane Kováři, ale trochu i ano. V článku jde o průzkumu, jak je Česko vnímáno zahraničím. Mj. se točí okolo jedné věci, a tou je udržování a prezentace našich lidových tradic. Cituji:
"Téma DNES: Jak nás vidí zahraniční turisté.
Ministerstvo zahraničí chce změnit obraz země v cizině. Ten současný nám podle něj neprospívá
Vyrábíme sklo, pivo, slunečnicový olej a výrobky ze dřeva. Milujeme lidové písně a tance. Země je malebná, ale kromě Prahy zaostalá. Tohle si o Češích a Česku myslí cizinci. Je to horší, než jsme čekali, píše ve své zprávě ministerstvo zahraničí. A chce to napravit.... Ministerstvo zahraničí teď chce pokřivený obraz Česka v cizině změnit. A vláda mu tento týden dala zelenou." Tolik MF. A tak jen využívám této příležitosti, ostatně jako každé jiné, k tomu, abych navrhl diskusi o nalezení jiného způsobu prezentace a promotion tradiční lidové kultury a její moderní performace. Informace na toto téma by měly být věcnější a objektivní, souvztažné k ostatnímu současnému společenskému životu, i když entusiasmus se vytratit nemusí. Už jen proto, že by MZV ČR mohlo přehodnotit svoji podporu FoSu. Proto si vážím uvedení na pravou míru Pavla Kosulice (cituji): "Jestli do toho můžu tak trochu vstoupit tak ples byl docela dobrý jen mu chyběla vyšší účast. Mikulov je na místní poměry poměrně velké město a aby tam bylo cca sto návštěvníků, není to trochu málo? A těch sto bylo včetně tanečníků a veškerých hostí." Buďme tedy rádi, že jsme FOLKLORNÍ VELMOC, jak rádi tvrdíme, bavme se nadšením nás některých pro tradice, ale pišme méně emocionálně. Život na folkloru nestojí, jen ho trošililinku někomu (konkrétně nám na těchto stránkách) dokáže obohatit. Věcnost posune naše vnímání toho, co máme rádi, směrem k větší srozumitelnosti ostatním, "folklorem" nepostižených, a to nám všem může jen prospět. Ti ostatní nás tak snad lépe pochopí. Nebo nemám pravdu :-))??? Všechny tři (v této diskusi) vás srdečně zdravím.


22.01.2005 v 19:19pavel

Jestli do toho můžu tak trochu vstoupit tak ples byl docela dobrý jen mu chyběla vyšší účast . Mikulov je na místní poměry poměrně velké město a aby tam bylo cca sto návštěvníků, není to trochu málo? A těch sto bylo včetně tanečníků a veškerých hostí.
Jinak ale držíme palce a třeba to bude v budoucnu jenom lepší.
A ještě jednu poznámku tradice velí alespoň všude jinde na jižní moravě, že krojovaní vstupné nikde a nikdy neplatí!!!!!


22.01.2005 v 09:13Jan Mička

Mikulov je krásné město a mám na něj také velmi příjemné vzpomínky z dob vojančení a návštěv vinobraní, v tom s Vámi pane Kováři souhlasím. Už o trochu méně přijímám Vaši apoteózu atmosféry plesu, ale nešť, nebyl jsem, přeji Vám ji! Zkuste prosím příště dávat větší pozor na jména a názvy - jsem si jist, že v Ratíškovicích je Slovácký krúžek, a ne krúžok, a už vůbec nemohu přijmout, že si oblíbený slogan pana Pitkina, jehož určitě znáte především z televizních vystoupení v pořadech s Ivanem Mládkem, pletete s Jiřím Krampolem!


Zveřejněno 19.01.2005 v 13:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA