PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

69. Pošumavský věneček se vydařil

Tisková zpráva Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze
Pestrý a dlouhý průvod krojovaných zahájil v pražském Národním domě na Smíchově letos již 69.Pošumavský věneček. Plesové hosty i účinkující přivítal předseda pořádajícího Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze Dr. Václav Kupilík spolu s předsedou Folklorního sdružení České republiky Zdeňkem Pšenicou. FoS letos poprvé v dlouhé historii konání těchto reprezentačních chodských plesů v Praze převzal roli spolupořadatele. Mezi významnými hosty byli poslanec parlamentu ČR Václav Votava s chotí (oba původem z Chodska), starosta Prahy 1 Vladimír Vihan, starosta chodské metropole Jan Látka, poradkyně ministra zahraničních věcí Zuzana Jelenová a další osobnosti politického, společenského a kulturního života hlavního města. Předseda Sdružení rodáků také přivítal hosty ze vzdálených zemí - delegaci filipínské ambasády a příznivce ze severní Anglie.
Nevšední podívanou přichystal přítomným příchod praporečníka s historickým praporem Sdružení (z roku 1936) za doprovodu čestné stráže s čakany. V hlavním sále se po slavnostním zahájení představil se svým pásmem národopisný soubor písní a tanců Šumava z Klatov. Jejich vystoupení bylo po zásluze odměněno bouřlivým potleskem. Líbilo se i dynamické a choreograficky propracované vystoupení slovenského folklorního souboru Šarvanci.
foto od paní Odehnalové a pana Naidra
V hlavním sále se pak střídaly dvě kapely různého žánru - taneční orchestr Ústřední hudby Armády České republiky a domažlická dechová hudba Horalka. O skvělých kvalitách Ústřední hudby nebylo pochyb, ale Horalka byla zejména pro Pražany velkou neznámou. Svým výkonem, zvoleným repertoárem a obrovskou snahou o co nejlepší prezentaci si získala srdce publika. Dříve, než pohasla světla na pódiích Národního domu, bylo jasné, že letošní Pošumavský věneček s tanečním programem v obou hlavních sálech (v Arbesově sále hrála dechová hudba Junior), se vydařil.
Z bohaté tomboly si výherci odnesli zahraniční zájezd od CK Campanatour, poukaz na vykrmeného čuníka od manželů Šilhanových, překrásně zdobenou chodskou keramiku z tvůrčí dílny manželů Mojžíšových a dalších bezmála 150 cen.
Foto: Lucie Odehnalová a Jan Naidr
Foto: Lucie Odehnalová a Jan Naidr
Slavný jubilejní 70.Pošumavský věneček se uskuteční18. února 2006 opět v Národním domě v Praze na Smíchově. Spolu se Sdružením rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze se na jeho spoluorganizování bude opět podílet Folklorní sdružení ČR.

Dr. Václav Kupilík

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 28.02.2005 v 12:57 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA