PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

VELIKONOCE NA VALAŠSKU

Valašské muzeum v přírodě, 26. - 28. 3. 2005
Bohatý program připravilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p. R.
na prodloužený velikonoční víkend.
Velikonoce na Valašsku
VELKÝ PÁTEK je dnem přísného půstu a hlubokého smutku. Nevykonávaly se žádné zemědělské práce - nesmělo se hýbat zemí, do níž byl položen Kristus; z téhož důvodu také nepracovali hrnčíři. Byl to ale nejvhodnější den k hledání pokladů, země se prý sama otvírala. Domácnosti se připravovaly na svátky, na konec velkého půstu. V ten den se moc nejedlo, pekly se jidáše - pečivo z kynutého těsta tvarované do podoby zkrouceného provazu.
Ráno ještě před východem slunce odcházely celé rodiny umýt se k tekoucí vodě, aby si všichni zachovali zdraví po celý rok.
Na BÍLOU SOBOTU 26. března je od 9.00 hodinpřipraven jarmark velikonočního zboží - bohatý výběr kraslic, tatarů, rapáčů, píšťalek, velikonočně zaměřené keramiky, pokrmů postních i svátečních. Po celý den budou pro dobrou pohodu vyhrávat cimbálové muziky Polajka a Striga.

BÍLÁ SOBOTA , nese svůj název od toho, že byla dnem bílení a velkého úklidu.
Ráno se před kostelem světilo dřevo a oheň, jímž se pak zapálila velikonoční svíce - paškál. Z posvěceného dřeva se pak zhotovily doma křížky, které v neděli odpoledne zapichovali hospodáři do polí jako ochranu proti blesku a krupobití. Bílá sobota končila slavností Vzkříšení. Slavné "gloria" bylo doprovázeno radostným zvoněním kostelních zvonů, které zároveň oznamovalo konec půstu. Připravovaly se tradiční i obřadní pokrmy. V sobotu to byla tzv. velikonoční hlavička, pekly se také vdolky a mazance a velikonoční beránek.
Na HOD BOŽÍ VELIKONOČNÍ v neděli 27. března nabídne od 9.00 hodin rožnovský skanzen bohatý kulturní program. Kubalova muzika přivítá návštěvníky hned
u vchodu a k dobré pohodě jim bude pak vyhrávat po celý den spolu s cimbálovkou Javořinou. V 10.30 a ve 13.30 předvedou děti ze souborů Vsacánek ze Vsetína a Valášek ze Zlína na komorním amfiteátru jarní a velikonoční zvyky; slovácké velikonoce nám přiblíží členové souboru Dolina ze Starého města v 11.30 a ve 14.30. Koncert cimbálové muziky Javořina, nazvaný "Na mšu svatú zvonili", si nenechte ujít ve 12.00 hodin v Janíkově stodole. A zkrátka nepřijdou ani ti, kteří si budou chtít vlastnoručně uplést tatar, ozdobit kraslici, vyrobit březovou metličku či vrbovou píšťalku.

VELIKONOČNÍ NEDĚLE - to byl veliký svátek, nepracovalo se, skončil půst a k obědu jako sváteční pokrm bývala kůzlečí, skopová, králičí nebo vepřová pečínka. V kostele se světívaly pokrmy - maso, vejce i pečivo. Věřilo se, že pokud posvěcené vajíčko sní společně celá rodina, bude po celý rok držet pohromadě. O dobré sváteční jídlo se starala hospodyně, ale mládež se už připravovala na šmigrust, kúpačku, buďačku či mrskačku.
O VELIKONOČNÍM PONDĚLÍ přišla ke slovu bříza a její mladé pruty, z vrbových prutů splétali mládenci tatary a na horách dobře posloužil jalovec. K tomu patřilo také polévání děvčat vodou, která v tomto případě měla funkci nejen očistnou, ale také ozdravnou a magickou.Až v pozdější době bylo polévání vodou vystřídáno voňavkou. Děvčata prostřednictvím velikonočních vajíček, k jejichž malování a zdobení používala nejrůznější techniky, vyjadřovala svůj vztah ke šmigrustníkům. Význam měla nejen použitá barva, ale také způsob zdobení. Samozřejmě nejvýmluvnější byly veršíky.

ČERVENÉ PONDĚLÍ 28. března bude ve skanzenu už od 8.00 hodin ve znamení sváteční šmigrustové pohody, kterou ještě umocní cimbálové muziky Radhošť a Kotár.
V 11.00 a ve 13.30 hodin se s lidovými zvyky a jarními písněmi a tanci představí dětský folklorní soubor Ostravička z Frýdku-Místku.
Přijďte i Vy do Rožnova přivítat svátky jara!
Pavlína Křenková, vedoucí propagačního oddělení VMP
Velikonoce na Valašsku 26. - 28. března 2005
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p. R.

Program:
sobota 26. března 9.00 - 16.00 hodin - Dřevěné městečko
Bílá sobota
jarmark, bohatá nabídka velikonočního zboží
po celý den budou vyhrávat v areálu Dřevěného městečka cimbálové muziky POLAJKA
a STRIGA

neděle 27. března 9.00 - 16.00 hodin - Dřevěné městečko
Hod boží velikonoční
po celý den bohatý kulturní program, nabídka velikonočního zboží, ukázky pletení tatarů, výroby březových metliček a vrbových píšťalek, zdobení kraslic

10.00 slavnostní zahájení programu z pavlače radnice

10.15, 12.00 obchůzky rapáčníků v areálu Dřevěného městečka
a 13.30

komorní amfiteátr:
10.30 a 13.30 "Neseme smrť ze vsi" - program dětských folklorních souborů VSACÁNEK ze Vsetína a VALÁŠEK ze Zlína
11.30 a 14.30 slovácké velikonoce v podání souboru DOLINA ze Starého Města

Janíkova stodola: "Na mšu svatú zvonili" - velikonoční koncert cimbálové muziky
12.00 JAVOŘINA
Po celý den bude k dobré náladě vyhrávat KUBALOVA MUZIKA a cimbálová muzika
JAVOŘINA

pondělí 28. března 8.00 - 17.00 hodin - Dřevěné městečko
Červené pondělí
nabídka velikonočního zboží, ukázky lidových zvyků a jarních písní a tanců v podání
dětského folklorního souboru OSTRAVIČKA z Frýdku-Místku
po celý den budou vyhrávat cimbálové muziky RADHOŠŤ a KOTÁR

Změna programu vyhrazena!

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Velikonoce na Valašsku
Zveřejněno 03.03.2005 v 14:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA