PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Veselé vánoce, O programu žďárských souborů

časopis Folklor č.2/2005
V sobotu 11. prosince pozvaly žďárské soubory "Studánka", "Bystřinka", "Rozmarýnek" a "Kamínek" spolu s "Horáckou muzikou" žďárské obecenstvo na program "Ondráši, Matúši".
První část programu se odbývala na "poslední taneční zábavě", přesto se autorům pořadu do ní podařilo vtipně zapojit i dětské soubory, tropící různé dobře vymyšlené i provedené lumpačiny, a tak kromě provedených tanců - šotyšů, manšestru, štáravé, špacírky, kol, kohoutka a dvoukročáku, vrcholících až po požádání vyháněných tanečníků šenkýřkou Janou Roseckou nakonec povolenou energickou polkou z Veselíčka. Zhlédlo publikum i dětské číslo na námět písničky "Já jsem muzikant". V závěru veselice si šenkýřka postěžovala na svůj úděl písničkou "Již je ten čas, páni hosti", zaznamenanou ve Žďáře v rámci guberniální akce (sběr lidových písní) v roce 1819. Vše dobře vymyšleno, s vtipem, provedení rovněž špičkové, jen snad muzika byla oproti svým předkům až příliš čistá (aniž bychom chtěli o umění někdejších muzikantů pochybovat).
Druhá část večera připomněla různé lidové zvyky, vážící se k vánočnímu i předvánočnímu období. Ani zde neopustila autory programu inspirace a tak zazněly divadlem i skutečné zvony, a kromě vyslechnutí koled ve sborovém i sólovém provedení byl k shlédnutí i tanec Lucek.
Popřejme žďárským souborům, aby vysoko nastavenou laťku udržely i do budoucna a těšme se na příští setkání! /redakce/
Zveřejněno 02.04.2005 v 13:20 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA