|
VI. Hudební festival "Setkání cimbálových muzik Valašského království" Frenštát pod Radhoštěm, 20. - 21. května 2005Tisková zpráva
Ve dnech 20. a 21. května 2005 se již pošesté koná setkání lidových hudeb Valašska s mezinárodní účastí hudeb valašské kultury Karpatského oblouku z Polska a Slovenska. Setkání začíná v pátek 20. května 2005 v 15.30 hodin na náměstí koncertem orchestru I ZUŠ z Frenštátu pod Radhoštěm s následným vyhlášením výsledků soutěže dětských kreseb s zahájením pořadu "Setkání dětských cimbálových muzik", kde vystoupí 13 cimbálových muzik z Valašských Klobouk, Valašského Meziříčí, Zlína, Vsetína, Bystřice pod Hostýnem, Hovězí, Ostravy - Mariánských Hor, Hutiska - Solance, Starého Hrozenkova a Frenštátu pod Radhoštěm. Je chvályhodné, že se takováto dětská setkání konají již pravidelně. Hudební festival je zařazen do celonárodních folklorních akcí v České republice a jeho ojedinělost a záslužnost je i v péči o odborný růst dětských muzik. Festival je tradičně spojen s odborným poradenstvím, které povede známý hudební redaktor Českého rozhlasu v Ostravě Jan Rokyta.
Sobotní program bude zahájen na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm v 11,30 hodin. Slavnostního zahájení se zúčastní královna matka "Valašského království" Jarmila Šuláková, představitelé Moravskoslezského a Zlínského kraje, města a další významné osobnosti. V pořadu zahraničních lidových hudeb vystoupí Gorole, Striga, Romanka z Polska a Terchovská muzika ze Slovenska. Návštěvníci v něm budou mít možnost porovnat příbuznost i rozdíly písňových variantů lidové valašské kultury Těšínska, Kysucka a Moravského Valašska. V následujícím hlavním pořadu "Setkání cimbálových muzik Valašského království" (13.30) vystoupí cimbálové muziky Valášek, Kašava, Klobučan, Soláň, Ječmínek, Juráš, Kotár, Portáši, CM J. Nechanického, Strunka, Prameny a Jadernica. Posluchači určitě uvítají i pořad "Dyž na vojnu verbovali" (16,00) a "Folklor trochu jinak" (18,45). Program festivalu uzavře přátelské posezení účinkujících v Domě kultury.
Cílem hudebního festivalu je nejen podpořit rozvoj dětských, mládežnických a dospělých lidových hudeb a propagace lidové kultury, ale také rozvoj pospolitosti společnosti a menšin Moravskoslezského kraje společně s rozvojem lidových tradic regionů trojmezí Polska, Slovenska a České republiky. V letošním roce se festivalu zúčastní asi 360 účinkujících, z větší části dětí a mládeže. Tato práce napomáhá kontinuitě udržování jedinečných a bohatých lidových tradic regionu i posilování národní identity a zvláštnosti po vstupu do Evropské unie. Záměrem pořadatelů je také trvale udržitelné užívání neztenčeného kulturního pokladu a jeho zachování pro budoucnost.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Město Frenštát pod Radhoštěm, Folklorní sdružení ČR a VSPT Radhošť v Trojanovicích za spolupráce Valašského folklorního sdružení a agentury Valašského království.
Záštitu nad festivalem přijali: Milan Balabán, předseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR a Jiří Carbol, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
Generálním sponzorem festivalu je Severomoravská plynárenská a.s.
Mediální partneři: Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel- Zlaté stránky, Dětská tisková agentura, mediální spolupráce Haló noviny.
Festival dále podporují: CAC LEASING, Ochranný svaz autorský Praha, Moravskoslezská elektromontážní a.s., Pivovar Radegast (Plzeňský Prazdroj), Siemens VDO Frenštát pod Radhoštěm, Siemens elektomotory Frenštát pod Radhoštěm, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Zahradnictví Myslikovjan, Likérka Fleret, Elektro Brtoš, Řeznictví Stiborek, Vinotéka Sýkora, Stánek B. Mizerová a R. Špunar, Restaurace "Stará škola", Restaurace Havrlant, TG Tisk Lanškroun a další.
Kontakt: Ing. Radomír Golas, ředitel festivalu, Školská 1362, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm.
Diskusní fórum čtenářů |
|