PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

X. Jihočeský folklorní festival KOVÁŘOV, 3.-5.června 2005

Tisková zpráva - aktualizace 16.5.2005
Ve dnech 3.- 5. června 2005 se uskuteční jubilejní X. ročník Jihočeského folklorního festivalu v Kovářově. Zatímco některé folklorní festivaly usilují o co největší počet zahraničních účastníků, Kovářov se vydal jiným směrem, pro přátele tradiční lidové kultury neméně zajímavým. Představuje každoročně především soubory z národopisných regionů Jižních Čech, neodmítá však ani hosty ze vzdálenějších míst. Tímto charakteristickým rysem si získal přízeň návštěvníků z míst blízkých i vzdálených, kteří oceňují především jeho stylovou čistotu, autentičnost a výrazný přínos regionálním tradicím. Festival i pestrý kulturní život obce přispěly také k významnému ocenění - Obec Kovářov získala titul Vesnice roku a první místo v celostátním kole soutěže Program obnovy venkova.
Jihočeský folklorní festival
Festival zahájí v pátek 3. června Dětský den, věnovaný především nejmenším nositelům lidových tradic. V zahajovacím programu "Vítáme vás v Kovářově", který začíná v 11 hodin, vystoupí domácí soubory Kovářovánek a Malý Kovářovan, Blaťáček ze Ševětína, Malý Furinat z Českých Budějovic a Oglíte z Lotyšska. V odpoledním programu návštěvníci uvítají pořad nejmladších zpěváků lidových písní "Jihočeský zpěváček".
Hlavní festivalový den, sobota 4. června, bude zahájen vypuštěním horkovzdušného balónu z areálu ZŠ v Kovářově hned v 7 hodin. V deset hodin bude zahájen kovářovský jarmark s ukázkami tradičních lidových řemesel. Dopolední program ocení zejména děti, pro které jsou připravena představení divadel "Fikar" z Nadějkova a "Na lžičku" z Prahy. Krásu a pestrost lidových krojů ocení diváci slavnostního průvodu souborů, který začíná ve 13 hodin. Hlavní festivalový pořad "V Kovářově podesáté" bude zahájen ve 14 hodin. Vedle domácího Kovářovanu v něm vystoupí soubory Javor z Lomnice nad Lužnicí, Bechyňská Duha z Bechyně, Písečan z Písku, Doudleban z Doudleb, Malý Furiant z Českých Budějovic, Libín - S z Prachatic, Blaťácký soubor ze Ševětína, Hořeňák z Lázní Bělohrad a Studánka ze Žďáru nad Sázavou. Večerní "Posezení pod kaštany" uzavřou "Hudební pozdrav Standy Hložka" a ohňostroj.
V nedělním programu "Veselé hry kovářovské" si užijí své zejména návštěvníci, mající sklony k soutěživosti. Samotné názvy disciplin: hod vidlemi na cíl, lovení jihočeského kapra nebo krmení velkého jedlíka napovídají, že o zábavu a legraci bude postaráno. Malým výletem účastníka festivalu bude vystoupení souboru Hořeňák na letní terase Hotelu Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí v 15 hodin. Festival uzavře "Posezení kovářovských souborů na radnici".
Výrazný regionální charakter festivalu přiměl k dlouhodobé spolupráci Český rzhlas České Budějovice. Také letos se uskuteční přímý přenos z festivalového pódia "Dostaveníčko s Českým rozhlasem České Budějovice" v sobotu 4. června od 12 do 13 hodin.
Jihočeský folklorní festival
Pořadatelem festivalu je Jihočeský folklorní soubor Kovářov ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Folklorním sdružením ČR, Obcí Kovářov a Jihočeským folklorním sdružením.
Festival se koná za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Jihočeského kraje, Asociace krajů ČR a Svazku obcí Milevska pod záštitou Jaromíra Talíře, poslance Parlamentu ČR, Jana Zahradníka, hejtmana Jihočeského kraje, Pavla Hrocha, starosty Obce Kovářov a Radima Uzla, předsedy Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.
Patronem festivalu je energetická společnost ČEZ.
Generálním partnerem festivalu je Nadace Vltava, generálními sponzory jsou Zámek Orlík, ZVVL Milevsko, Hotel Zvíkov,, Milevská tiskárna, Explosive service Praha, Pekařství Kovářov a Česká spořitelna.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas České Budějovice, Radio Proglas, Radio Prácheň, Gimi televize, Mediatel -Zlaté stránky, Milevské noviny, Písecké postřehy a Táborsko.
Festival dále podporují CAC Leasing Praha, OSA - Ochranný svaz autorský, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičská vzájemná pojišťovna a další.

Zapsal: Jiří Pokorný

Kontakt: manželé Škochovi, tel.:382 594106 a 604 692062, milan.skoch@tiscali.cz
Jihočeský folklorní festival

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

20.05.2005 v 14:33W.

K festivalu Praha srdce národů zatím hledáme další informace, v tuto chvíli máme k dispozi jen již zveřejněné. S uvedením názorů proto počkejte nebo pošlete zajímavosti přo čtenáře k dispozici. Tento prostor dopřejte krásnému Jihočeskému folklornímu festivalu. Děkuji,


20.05.2005 v 11:52Vili Dekan

Přeji X. Jihočeskému folklornímu festivalu Kovářov úspěšné zvládnutí jubilejního ročníku, krásné programy a spokojené diváky i účinkující, a k tomu pochopitelně i co nejkrásnější počasí.

Při té příležitosti bych se ale rád zeptal - to už není na margo organizátorů kovářovského festivalu - kdo rozhoduje o tom, které akce jsou na tomto webu zařazovány mezi festivaly, a které mezi akce. Dnes jsem zde hledal nějaké informace o Mezinárodním folklorním festivalu Praha srdce národů, který Kovářovu předchází o týden. Nakonec jsem je našel, ale, světe div se, mezi folklorními akcemi, jako jsou výstavy, koncerty, ukázky poutě, taneční školy atd.!!! Nikoli mezi folklorními festivaly. A už vůbec ne v aktualitách.

Přitom je to nejvýznamnější a největší folklorní festival pořádaný v Praze za podpory hlavního města, městkých částí a MK! A taky má největší dopad, neboť od počátku není vázán na jedno místo, ale různé akce se konají na různých místech pražského centra i v sousedních městských částech.

Je na to nějaké vysvětlení? Kovářovanům se omlouvám, ale nebylo kam bych svůj dotaz umístil, než k nějakému festivalu.


Zveřejněno 18.05.2005 v 14:21 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA