PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jednota pro rozšíření děkanského Chrámu Páně

Byla založená 1893, na rozšíření sbírala peníze. Uvažovalo se prodloužení chrámu na dvojnásobek. Bohužel peníze se scházely pomalu a proti tak velkému rozšíření byli památkáři, protože štít by bránil pohledu na zámek. Došlo ke kompromisnímu řešení podle návrhu arch. Bóži Dvořáka. Chrám byl oku 1912 rozšířen jen o nižší předsíň. Současně byly opraveny dveře, zdivo, krovy a dlažby. Okna byla dostal barevné vitráže podle návrhů ak. malíře Antonína Häuslera. Obnovena sanktusová věžička v původní výši před rokem 1866. Zbourána zchátralá Černá kaple na jižním boku chrámu. Postavena kaple na severním boku, do níž přemístěno sousoší Piety z Černé kaple (viz parpedie.cz).

Zásluhou Jednoty pro rozšíření děkanského Chrámu Páně v Pardubicích kostel sv. Baroloměje v letech 1912-13 rozšířen, dle projektu architekta Bóži Dvořáka, o předsíň s novým hlavním vchodem od západu. Specifický pozdní historismus stavby odrážel osobní přínos B. Dvořáka. V exteriéru i interiéru uplatnil tvarosloví pernštejnské pozdní gotiky i renesance. Ke spolupráci přizval osvědčené spolupracovníky: Mikoláše Alše, A. Häuslera, L. Vacátka a V. Amorta, kteří se podíleli na bohaté sochařské a malířské výzdobě. K severní straně předsíně přistavěna tzv. kaple Piety se sousoším Kalvárie od sochaře I. Rohrbacha, přenesené sem ze zbořené Černé kaple. Pod sousoším Boží hrob s ležícím Kristem, jehož podobu vytvoří též I. Rohrbach. Stěnu nad kaplí zdobí obraz „Jesliček", který podle Alšovy předlohy namaloval ak. malíř A. Häusler. Pod nim deska na paměť opravy a přístavby chrámu. V západní stěně vitráž představující žehnajícího Krista – Božské srdce Ježíšovo z roku 1913 provedená dle návrhu malíře Šíra. V pásu nad portálem šest vitráží představující od leva: věrozvěsty Cyrila a Metoděje, evangelisty Matouše, Marka, Lukáše a Jana dle návrhu A. Häuslera. V lunetě nad nimi nástěnná malba s námětem Veraikonu, který drží dvojice andělů. Vitráže ve třech oknech na jižní straně jsou z roku 1925 též podle návrhů A. Häuslera, znázorňují Zvěstování Panny Marie, sv. Petra a Pavla, Krista zjevujícího se Máří Magdaleně. Pro průčelí navrhl Mikoláš Aleš obrazy českých světců Ludmilu, Václava a Prokopa, mozaiky v mělkých kaplicích provedl Viktor Förster. K vrchu článkovaného štítu vystupuje plastický kříž od sochaře Amorta. U jeho paty jsou znaky Pernštejnů a Pardubic. Stavba po dokončení kritizovaná tehdejším památkovým úřadem, dnes odborníky pokládána za zdařilou (viz parpedie.cz).

Další informace z encyklopedie

Seznam archiválií (0):

Tento štítek neobsahuje žádné veřejné archiválie.


Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA