PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Mikoláš Aleš (1852-1913)

Narozen 18.11.1852, český malíř a ilustrátor. Vytvořil četné kartony, řadu předloh pro výzdobu pardubických budov. Zemřel 10.7.1913.
Navštěvoval často Pardubice, kde byl hostem arch. Boži Dvořáka. V ulici U Kamenné vily stojí mohutný Alšův dub, který prý po roce 1900 Aleš zasadil.

Pardubice zdobí řada jeho děl:

  • Neznámější je plastika osazená roku 1903 na Zelené bráně od sochaře B. Vlčka. Podle Alšovy barevné předlohy zobrazuje pověst o vzniku znaku města Pardubic.
  • Na zadním traktu radnice jsou čtyři sgrafita, podle jeho první předlohy vytvořená malířem Karlem Raškem. Znázorňují Hudbu, Recitaci, Tanec a Dvornost neb Kultus města Pardubice.
  • Tři díla podle jeho návrhů najdeme v chrámu sv. Bartoloměje: nad vchodem předsíně přistavěné k chrámu dle projektu B. Dvořáka roku 1912 jsou mozaiky znázorňující české světce sv. Ludmilu, sv. Václava a sv. Prokopa. V předsíni na severní straně je velká nástěnná Alšova malba „Betlém“, kterou provedl A. Häusler. V levé chrámové lodi je malé eliptické okno s Alšovým typickým obrazem P. Marie.
  • Dle Alšova návrhu je i obraz „Klanění tří králů“ v kostele Zvěstování Panny Marie, který vytvořil malíř J. Bosáček.
  • Malíř J. Urban dle Alšova návrhu zhotovil fresky v ambitu pardubického Kostelíčka znázorňující sv.Cyrila a sv.Metoděje, bohužel v důsledku vlhkosti jsou ve zbědovaném stavu.
  • Na Štolbově domě č. p. 587 ve Smilově ulici jsou na průčelí dvou věžiček dle Alše provedeny postavy Diviše Bořka z Miletínka a Viléma z Pardubic.

S arch. Dvořákem se M. Aleš se účastnil i schůzek kruhu významných pardubických patriotů, kteří účinně přispěli k záchraně Kunětické hory. Za to namaloval obraz „Kunětičtí hejtmani“, na němž jako hejtmany zobrazil účastníky těch záslužných zasedání (viz parpedie.cz).

Seznam archiválií (0):

Tento štítek neobsahuje žádné veřejné archiválie.


Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA