PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ignác (Hynek) Boukal (1816-1893)

Popularizační glosa:

Narodil se 9. 6. 1816 v Jilemnici. Jeho otec pak byl úředníkem na zámku v Pardubicích. Rodina bydlela Pejkrtově domě č. p. 79 „U zlatého beránka“ na Pernštýnském náměstí. Ignác-Hynek začínal za posledního vrchního pardubického panství Josefa Kotovittze jako vrchnostenský písař u kontrolora Josefa Kučery. R. 1855 pardubické panství přešlo z majetku královské komory do majetku Národní banky v Vídni a r. 1964 je koupila Akciové společnosti kupců spojených s Leopoldem rytířem Lämmelem. Toho roku byla rozpuštěna správa panství. I. Boukal se stal úředníkem Okresního politického úřadu Pardubice. R. 1870 se po J. Brecherovi von Troskowitz stal c. k. okresním hejtmanem, zůstal jim do r. 1891.

Byl věrným a loajálným úředníkem, za své služby obdržel řád Železné koruny a řád Františka Josefa I. s titulem místodržitelského rady, později ještě vyznamenán Zlatým následnickým křížem s korunou. Dne 15. 4. 1878 byl zvolen čestným občanem města Pardubic. Celý život zůstal starým mládencem, bydlel na rohu Pernštýnské a Arnoštské ulice (dnes ul. Sv. Anežky České).  F. K. Rosůlek o něm píše, že osobně vyšetřoval původce oslavy Karla IV. r. 1878 (550. výročí Karlovy smrti) a ředitele pardubické reálky J. V. Jahna s profesorem F. V.  Sovou pro studentské oslavy Jana Husa. Káral prý mladého učitel Fr. Flose pro satirické povídky o figurkách z Kladrub n. L.

Zemřel na rozedmu plic 30. 12. 1893 v Pardubicích, pohřbem 2. 1. 1894 na novém (dnes staré části) městském hřbitově v Jesničánkách. Byla vytištěna dvě parte, české se jménem Hynek Boukal a německé Ignatz Baukal. Na náhrobku je kombinace Ignac Boukal, v matrice zemřelých je zapsán jako Hynek Boukal (viz parpedie.cz).

Seznam archiválií (1):

Protokoly 1884: 1575.

Datum na listině: ? Den přijetí: 24.11.1884 Vztah k listině: Obsah

Výbor spolku chudých studujících c. k. státní vyšší reálky v Pardubicích [žádá] skrze [svého] předsedu a c. k. místodržitelského radu pana Boukala o příspěvek na podporu pro chudé studenty.


Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA