PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie místní části Lučice [ Historie (archivní dokument) ]

Lučice (původně Lučiště) je malá obec ležící na katastru 345 ha, severovýchodně od Hranic, v nadmořské výšce 320 m. Vesnice byla původně česká, po třicetileté válce částečně germanizována. Koncem minulého století zde žilo 210 obyvatel a jak píše ve své knize v roce 1935 A.V. Musiol: "Je zde škola, Hospodářská besídka, Školský spolek, Sbor dobrovolných hasičů. Pole jsou odvodněna, zemědělci mají vlastní vodovod, je zde 5 radiových přijímačů.
Z obce vyšla inteligence čítající obchodní úředníky, inženýry a vychovatelky. V první světové válce padlo 7 Lučických občanů."
V současné době mají Lučice 97 stálých obyvatel na víkendy sem však jezdí i další rodiny tzv. chalupářů. Do školy dojíždějí zdejší děti do Bělotína. Jsou zde 2 obchody se smíšeným zbožím. Obec má nové elektrické a telefonní rozvody, vodovod. Byl zde schválen územní plán a dokončena komplexní pozemková úprava. V 90.letech zde byly založeny soukromé ovocné sady, které se staly výraznou estetickou dominantou obce. LUČICKÁ KAPLE sv. JIŘÍ
Ukázka ze zápisu o opravě kaple z roku 1967, sepsaného panem farářem, Dr. J. Studeným: "Stav kaple byl velmi špatný, střecha pobořená, vazba zničená, zdivo rozpadlé atp. S pomocí Boží jsme přikročili k opravě kaple. Občané přispěli na opravu veřejnou sbírkou 1240 Kčs a téměř každý ochotně pomáhal."
Ke generální opravě kaple přistoupila obec v roce 1996 a 1999. Kapli byl navrácen původní tvar střechy s cibulovitou věžičkou. Finančně vedle obce pomohl "Program obnovy venkova" a sbírka rodáků ze SRN. Letošní znovuvysvěcení kaple sv. Jiří je tak důležitou a slavnostní událostí, neboť právě naplňuje přání našich předků, kteří nám v dokumentech zanechali toto poselství: "Mějte rádi místa, po kterých my jsme před Vámi chodili, mějte rádi naši drahou vlast.
V kapli pak této se pomodlete za nás."

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 260 org. 56, 14.11.2003 v 10:49 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA