PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Národní přírodní rezervace HŮRKA [ Národní přírodní rezervace ]

Národní přírodní rezervace HŮRKA
NPR Hůrka má rozlohu 37,45 ha a byla zřízena výnosem tehdejšího MŠVU (Ministerstvo školství, věd a umění) už v roce 1952, za účelem ochrany květeny, zvířeny a krasových jevů. Jedná se o největší hranické zvláště chráněné území, které je součástí tzv. Hranického krasu. Leží na pravé straně řeky Bečvy na posledních výběžcích Moravskoslezských Beskyd (Podbeskydská pahorkatina), které končí v údolí Moravské brány. Zde probíhá předěl mezi horskou oblastí karpatskou a sudetskou. Mírně zvlněný terén rezervace dosahující maximální nadmořské výšky 370 m, spadá na jihozápadní straně poměrně prudce do údolí řeky Bečvy, zatímco směrem opačným se svažuje mnohem pozvolněji. Geologický podklad není v celém území jednotný. Jižní část rezervace tvoří devonské vápence. Jde o území značně morfologicky členité - objevují se zde na povrch vystupující skalky, časté jsou i závrty, malé suťové kužely a plošiny. Součástí rezervace je i Hranická Propast - nejhlubší propast ve střední Evropě. Severní - větší část rezervace tvoří kulmské břidlice a droby. Různému geologickému podkladu odpovídají i různá rostlinná společenstva. Vápencová oblast má mnohem bohatší vegetaci. Kromě společenstev středoevropských habrových doubrav a bučin jsou zde i porosty, jejichž skladba připomíná lesostepní až stepní společenstva xerothermních oblastí. Jedná se o oblasti refugiálního charakteru, na nichž se zachovaly některé teplomilné prvky. Území bylo v minulých letech značně ovlivněno hospodařením, na velké ploše proto ve stromovém patře vidíme smrky, místy buky a lípy.

Hranický kras je vyvinut v ostrůvku devonských vápenců v okolí města Hranic na Moravě. Jedná se o tzv. cocpit karst, česky kuželový nebo homolovitý kras. Vyskytuje se např. ve Vietnamu (Dračí zátoka), na Kubě (Sierra de los Organos, údolí Viňales) nebo v Koreji. Zde jde o tzv. pohřbený kras, neboť z několik desítek až stovek metrů vysokých vápencových kopců jsou vidět pouze jejich vrcholky. Údolí jsou zcela zanesena sedimenty miocenního moře. Typickými ukázkami jsou Malá Kobylanka, Velká Kobylanka a Hůrka. Všechny tyto útvary jsou vyhlášeny jako zvláště chráněná území. Přibližně středem vápencového území protéká řeka Bečva.
Hranický kras se proslavil dvěmi lokalitami:
Propastí a Zbrašovskými aragonitovými jeskyněmi.

Součástí NPR Hůrka je Hranická propast
Národní přírodní rezervace HŮRKA
Historie výzkumu Hranické propasti

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 260 org. 56, 18.12.2003 v 13:05 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA