PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie města Kateřinice [ Historie (archivní dokument) ]

Název se objevuje v českých písemných pramenech v podobě Katherzinicze (1505), Katherzynicze (1535), Kateržinicze (1670), Kateržinitz (1718), Kateřinitz, Kateřinice (1846), Katerzinitz, Kateřinice (1872), Kateřinitz, Kateřinice (1893). Název je odvozen od osobního jména Kateřina a znamená tolik, co "ves Kateřinina”. V místním nářečí: Kateřinice, Kateřinčan, Kateřinčané, kateřinský.

Ves Kateřinice vznikla v období velké kolonizace. Jméno obce se poprvé objevuje v roce 1504 v zápise moravských zemských desk olomouckých.

Kateřinice bývaly vesnicí střední velikosti, jejíž obyvatelstvo se živilo zemědělstvím. V 19. i v první polovině 20. století obec patřila k nejchudším na Valašsku. Její obyvatelé se živili nádenickou prací a odcházeli na sezónní zemědělské práce do Rakous a na Hanou.
V obci byla rozšířena domácí výroba metel, košů, dřevěného nářadí a vyplétala se zde sedadla pro továrny na nábytek z ohýbaného dřeva. Po r. 1945 se zde rozšířila výroba špejlí. Později tuto výrobu řídilo a výrobky vykupovalo družstvo Lipta z Liptálu.

Kateřinice byly před r. 1849 součástí panství Vsetín, které náleželo k Hradišťskému kraji. V l. 1849-1909 byla obec součástí politického okresu Valašské Meziříčí a spadala do obvodu okresního soudu ve Vsetíně, přičemž byla přechodně v l. 1855-1868 součástí tzv. smíšeného okresu Vsetín. Od r. 1909 náleží k nově zřízenému politickému okresu Vsetín.

Před vydáním tolerančního patentu r. 1781 Kateřinice patřily k obvodu katolické školy v Pržně. Po r. 1781 děti z evangelických rodin začaly docházet do evangelické luterské školy v Ratiboři. R. 1876 byla v Kateřinicích zřízena obecná škola, pro kterou byla postavena r. 1910 nová budova.

Nejstarším ze spolků v Kateřinicích byl Sbor dobrovolných hasičů (zal. 1936).
JZD bylo v Kateřinicích založeno r. 1957, r. 1974 bylo připojeno k JZD Mír se sídlem v Ratiboři. Po r. 1990 se toto družstvo transformovalo v družstvo vlastníků a farma v Kateřinicích slouží i nadále zemědělské výrobě.

Převážná část obyvatel Kateřinic v období před r. 1990 byla zaměstnána v průmyslu, zvláště ve vsetínských továrnách a ve službách. Od počátku šedesátých let se v obci rozvinula výstavba rodinných domků. Byl vybudován kulturní dům (1967), zřízena mateřská škola (1967), postaveny prodejny družstva Jednota a r. 1973 bylo uvedeno do provozu výrobní středisko družstva Lipta. Po zániku družstva Lipta slouží tento objekt podnikatelské činnosti v oboru zpracování dřeva. Dále byla provedena plynofikace (1996-1997), r. 1994 byl rozšířen vodovod, zčásti vybudovaný již r. 1984, byl vybudován podzemní rozvod telefonu a kabelové televize (1998), rekonstruována škola a bylo započato s budováním kanalizace a s výstavbou čisticí stanice odpadních vod (2001).

V obecní pečeti z r. 1748 je květ šípkové růže s jedním listem.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obeckaterinice.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 09.03.2010 v 11:08 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA