PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ochranný režim CHKO Poodří [ Энциклопедическая статья ]

Návštěvníci na naučné stezce Zámecká v Bartošovicích, CHKO Poodří
Ochranný režim CHKO Poodří

Poslání chráněné krajinné oblasti je především v uchování a obnově základních přírodních hodnot a rázu krajiny vhodným hospodářským využíváním. To je i předpokladem zachování přirozené druhové rozmanitosti rostlin, živočichů a jejich společenstev. Jedním z důležitých nástrojů ochrany přírody je zde vymezení zón podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. CHKO Poodří je rozčleněna do čtyř zón odstupňované ochrany s odlišnými ochrannými podmínkami.
Nejpřísnější jsou v 1. zóně zahrnující přírodně nejcennější celky. Patří zde i devět vyhlášených maloplošných chráněných území (národní přírodní rezervace, přírodní rezervace a přírodní památky).

V Plánu péče o CHKO Poodří, který je základním strategickým dokumentem sloužícím jako výchozí podklad pro tvorbu lesních hospodářských plánů, územních plánů a směrných vodohospodářských plánů a kde jsou stanoveny střednědobé a dlouhodobé cíle Správy CHKO, je dále navrženo k vyhlášení několik dalších maloplošných chráněných území.

Druhá zóna (asi 35 % plochy CHKO Poodří) zahrnuje inundační území Odry s loukami a některými rybníky, třetí (24 %) především ornou půdu a čtvrtá (4 %) zastavěná území obcí.

Omezení hospodářského a rekreačního využívání jednotlivých zón je specifikováno ve zmiňovaném zákoně o ochraně přírody a krajiny. Požadavky na ochranu území nejsou tedy na celém území oblasti stejné. Jejich náročnost klesá od 1. ke 4. zóně, která má vytvářet přechod do volné krajiny.

Na území CHKO je z hlediska návštěvníků pro zajištění ochrany přírodních hodnot především zakázáno (§ 26 zákona č. 114/92 Sb., o ochraně přírody a krajiny):

V CHKO POODŘÍ je zakázáno:
- zneškodňovat odpady mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody.
- tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody.
- vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace
a místa vyhrazené se souhlasem orgánu ochrany přírody
- měnit dochované životní prostředí v rozporu s bližšími podmínkami ochrany chráněné krajinné
oblasti.

V národní přírodní rezervaci, přírodních rezervacích a přírodních památkách jsou podmínky vesměs přísnější a vyplývají ze zákona o ochraně přírody a krajiny a vyhlášek příslušných území.

Závěrem zbývá jen dodat, že přejeme všem ukázněným návštěvníkům CHKO Poodří mnoho příjemně strávených chvil a hodně zážitků.


Pracovníci Správy CHKO Poodří

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Daniel Merhout (INFOMORAVA) org. 56, 10.03.2004 v 12:19 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA