PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pomůcky pro hledání v lavině [ Encyklopedické heslo ]

Nezbytné vybavení

Lavinový vyhledávač
Je jednoduchý vysílač a přijímač na mezinárodní frekvenci 457 MHz. Všichni členové družstva ho mají zapnutý na vysílání a v případě zásahu laviny si nepostihnutí členové přepnou na příjem a podle síly signálu, která se zobrazuje zvukově, světelně či digitálně hledají zasypané. Práci s tímto přístrojem je nutné si předem dobře procvičit! Dá se to i bez sněhu. Na túru si pak nezapomeňte vzít záložní baterky! Obeceně se mu říká pípák nebo pieps.

Lavinová šňůra
Tenké pletené nylonové lanko(2-3 mm silné a 20-25 m dlouhé) křiklavě červené barvy, které se uváže k tělu či k výstroji. Po zasypání se pak obyčejně nějaká část šňůry vynoří z nánosu sněhu a podle ní je možné snáze nalézt postiženého. Je to sice poměrně levná, ale méně spolehlivá metoda vyhledávání v lavině. Lanko se může přeseknout, utrhnout nebo se vůbec nemusí na povrch laviny dostat. Přestože je použití samotné lavinové šňůry dnes již poněkud zastaralé a překonané, lze ji stále doporučit jako doplněk při použití vyhledávací techniky. Také v případě poruchy přístroje je lepší mít aspoň šňůru než zůstat zcela bez vybavení.

Lavinová sonda
Lehká skládací tyčka, která se dá nosit v batohu či je připevněna na něm. Používá se při dohledávání zasypaného. Nejméně je třeba mít dvě sondy na družstvo, jen tak lze lavinu systematicky prohledávat. Existují i turistické teleskopické hůlky, které s tímto způsobem dají používat.

Sněhová lopatka
Je zpravidla skládací, vyrobená z lehkých kovů a nebo z pevných plastů. Při zásahu lavinou, nebo pro provedení lavinové sondy je zcela jistě nezbytná. Holýma rukama z upěchovaného sněhu nikomu nepomůžeme.

Lékárnička
Samozřejmě nemůže chybět ani na zimní túře. Dbejme na to, aby byla vždy dobře zásobená. Vyplatí se nosit i rozdělená, alespoň tak zůstane při zasypání jejího nositele část použitelná.

Libor Bolda, Ondra Bílek, Míra Čermák www.Tatry.cz

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.KlubTuristu.cz

Typ záznamu: Encyklopedické heslo
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 15.03.2004 v 11:17 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA