PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vandrovali hudci (CD) [ Агитационный материал ]

Název CD: Vandrovali hudci
Muzika: Muzika Jara
Město nebo obec: Praha
Cena: 230 Kč
Obsah:
Tolary - Kde, lásko, kdes byla - Sil jsem proso - Má panenko - Proč, kalino, v struze stojíš - Okolo kláštera - Na tej naší návsi - Koulelo se, koulelo - Vojna - Zatmělo se mně slunéčko - Co to máš děvečko - Můj Jeníčku - Vandrovali hudci - Svolávačka - Venkovská polka - Skály se pukají - Žádnyj neví jako já - Kukačka - Holoubek - Husaři - Měla jsem chlapce - Travička - Bohoticí mládenci - Skočná - Za vodou - Když jsem já šel od mé milé
Info:
První CD, které lidová hudba "Jara" vydala, přináší průřez jejich samostatné umělecké činnosti z let 1993 (od svého založení) do r. 1997. Nemá monotematický ráz, písně byly vybrány z různých etnografických oblastí Čech, a to především z Budějovicka, Prácheňska, Klatovska, Chodska a Berounska. Zdroje, jejichž pramenem bylo ponejvíce dílo Erbenovo, sahají do století 16.- 19. Již při prvním poslechu nás zaujme hudební zpracování Karla Mezery a Zdeňka Hauptmanna, které nemá ráz obecných úprav, ale je soustředěno na odkrytí obsahu, stylu a charakteru vybraných písní. O instrumentálních předehrách, mezihrách a dohrávkách lze bez nadsázky hovořit jako o samostatném skladatelském ztvárnění, které přesvědčivě koresponduje s hlavním nápěvem. Snadno též rozeznáme vyhraněný způsob harmonizace a instrumentace obou jmenovaných autorů. Důležitou úlohu mají v celkové hudební koncepci party vokální, přičemž rovněž zjišťujeme hledání specifické interpretace.
S potěšením se zaposloucháme do lidových písní obecně známých jako např. "Koulelo se koulelo, červené jablíčko", "Měla jsem chlapce, nemám nic", "Nevdávej se , má panenko", "Sil jsem proso na souvrati" (s obrozenským textem od M. Zd. Poláka). Opravdovou písňovou hostinou jsou pak písně, jejichž rytmicko-melodická stavba a zvláštní lidové tonality nás zavádějí do kdysi velmi zpěvného kraje - do jižních Čech. I když rytmické podloží mnoha písní nám prozrazuje, že mají vysloveně taneční ráz, soubor "Jara" je předkládá posluchačům v pojetí, které spíše zvýrazňuje jejich poetickou a hudební krásu, než rytmicky dravou notu taneční. Vysloveně taneční ráz je zvýrazněn u "Skočné" Zd. Hauptmanna a v jeho "Venkovské polce". Z písní lyrických, které lze obrazně nazvat "klasické písně erbenovské", připomínám jihočeská kolečka, prastarou baladu "Vandrovali hudci" a obřadnou svatební píseň "Kalina", jejíž hudebně-poetické kořeny zjistil český muzikolog Otakar Hostinský v XV. století.
V závěru svých stručných úvah bych ještě rád řekl, že první CD souboru "Jara" může mít široké uplatnění jako zajímavý hudební dokument ve školní hudební výchově, rozmanitých kurzech a seminářích, jejichž hlavní náplní jsou lidové písně a tance.

prof. František Bonuš

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 372 org. 24, 03.05.2004 v 14:02 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA