PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Antonín Moštěk z Vlčnova - lidová keramika [ Nositel tradice lidového řemesla ]

"Nositel tradice lidových řemesel"
za rok 2001

Antonín Moštěk (nar. 1941) se vyučil u významného moravského keramika a znalce fajánsové výroby Heřmana Landsfelda. Do roku 1967 pracoval v keramických dílnách družstva Lidová tvorba v Tupesích, od roku 1967 pak v keramických dílnách Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti. Zde spolupracoval s významnými keramiky jako byl Ladislav Znoj, Jaroslav Vlček a další. V roce 1979 zřídilo Ústředí lidové umělecké výroby fajánsérskou dílnu ve Vlčnově a Antonín Moštěk se stal jejím vedoucím.

Ve Vlčnově vznikala řada fajánsových výrobků ve spolupráci s výtvarníky ÚLUV. Antonín Moštěk sám vyučil 6 keramiků - točířů a 6 malířek fajánsi, a při tom stále se věnuje práci na kruhu.

Po zrušení Ústředí lidové umělecké výroby po roce 1993 privatizoval dílnu, vlastní práci rozšířil o hotovení fajánsových figurálních plastik a postupně doplnil technologické procesy přípravy hlíny, jejího zdravotně a ekologicky nezávadného zpracování a se svými vyučenci nadále udržuje tradiční technologie hotovení fajánsi a jejich výzdobu.

V dílně Antonína Mošťka se v současné době zhotovují repliky historických fajánsí, kolekce fajánsových nádoba pro současné stolování, dále různé svícny, džbány, betlémy a drobné předměty podle požadavků odběratelů. Pracovníci dílny a zejména její vedoucí se zúčastňují dnů lidových řemesel v národopisných muzeích v přírodě a na velkých folklorních festivalech a poskytují technologickou pomoc léčebným ústavům, v jejichž programu je rukodělná práce pacientů, zejména dětí.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 24.02.2005 v 12:04 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA