PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Josef Kopčan-tesařské a sekernické techniky zpracování dřeva [ Nositel tradice lidového řemesla ]

Držitel titulu
"Nositel tradice lidových řemesel"
za rok 2003

Pan Josef Kopčar se narodil 25. února 1950 ve slovenské obci Horní Maríková, která svým katastrem sousedí s Novým Hrozenkovem na Valašsku.

Když mu byly dva roky, přestěhovali se rodiče za prací do obce Hladké Životice na Novojičínsku. Po ukončení povinné školní docházky v Suchdole nad Odrou nastoupil jako učeň oboru tesař v podniku Bytostav Ostrava. Pro práci se dřevem měl nadání, jeho vynikající výsledky byly v 2. ročníku odměněny účastí na setkání tesařských učňů celé Evropy, které se konalo v roce 1967 v Jugoslávii.

Po složení učňovských zkoušek v roce 19678 nastoupil základní vojenskou službu. Po jejím skončení začal pracovat jako stolař v Ostravě.

V roce 1972 se oženil a přestěhoval do Valašské Bystřice a pracoval ve zdejším výrobním družstvu Portáš, jehož hlavním sortimentem byly tradiční výrobky ze dřeva - žebříky, násady, domácí nářadí.

O tři roky později - v roce 1975 byl přijat jako tesař do oddělení obnovy památek Valašského muzea v přírodě, kde pracuje dodnes. Zpočátku pracoval samostatně, od roku 1982 je předákem skupiny tesařů. V rámci zvyšování odbornosti absolvoval v letech 1975 - 1977 v Okresním vlastivědném muzeu v Šumperku odborný kurz pro specializovaná řemesla v profesi tesař - památkář, který zakončil zkouškou.

V době svého působení ve Valašském muzeu v přírodě se podílel tvůrčím způsobem na realizaci řady roubených expozičních objektů, které byly postaveny v areálu Mlýnská dolina a Valašská dědina. V současné době osvědčuje své znalosti práce s kamenným zdivem při rekonstrukci vozovny z Ostravice.

Vyniká znalostí materiálu, vlastností jednotlivých druhů dřeva, nástrojů a tradičních technologií, které denně využívá při své práci na stavbě i opravách expozičních objektů muzea. Dovede na základě technické dokumentace dodržet všechny tradiční pracovní postupy při založení stavby, přípravě prvků a skládání srubové konstrukce, ovládá stavbu krovů i krytí šindelem, zpracovat a osadit ostění oken, dveří, sparikovát srub apod. Pracuje také samostatně bez zadávací dokumentace a problémy dovede řešit individuálně.

Osvojil si také všechny finesy sekernického řemesla, o čemž svědčí jeho podíl na výrobě vodních kol, hřídelí a dalších prvků pro technické stavby nejen v areálech Valašského muzea v přírodě, ale také pro muzeum v Zubrnicích, Muzeum lidové architektury v Martině na Slovnensku, podílel se také na budování objektů v Muzeu vesnice ve Strážnici.

Ve Valašském muzeu v přírodě se podílel na stavbě a rekonstrukci vodního mlýna, pily, valchy, olejny a hamru v areálu Mlýnská dolina (1980 - 1982), na transferu a následné stavbě Heřmanické sýpky a stavbě amfiteátru v Dřevěném městečku podle dokumentace prof. Langera.

V areálu Valašská dědina na kopii větrného mlýna včetně hřídelí a pohonu, vedl skupinu tesařů při stavbě kopie tří usedlostí tzv. Hrozenkovské terasy, podílel se na transferu a následné stavbě komory z Horní Lidče a zvoničky z Lužné.

Vedle práce tesařské a sekernické ovládá výrobu šindelů a dřevěných okapních žlabů, sparinkování mechem, zvládá práci na všech jednoduchých a složitých dřevoobráběcích strojích.

Mezi kolegy obdobných profesí je uznávanou autoritou, jeho návrhy a podněty při realizaci transferu objektů a pořizování kopií staveb jsou akceptovány bez výhrad.

KONTAKTNÍ ADRESA:

čp. 103
756 27 Valašská Bystřice
Česko (CZ)

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 28.02.2005 v 11:01 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA