PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Lípa [ Historie (archivní dokument) ]

Osídlení našeho okolí lze přibližně určit do XIII. století. Osídlení v tomto prostoru se odvíjelo od průchodu hustým pralesem z Čech na Moravu. Zvláště významná byla stezka zvaná "na Haber" neboli "Haberská", která vedla od Čáslavského hradu přes Habry k mělčině na Sázavě, k Jihlavě a dále do zemí podunajských.

V prvé polovině XIII. století téměř na celém úseku Vysočiny byla objevena bohatá ložiska stříbrné rudy. V našem těsném sousedství v místě dodnes zvaném "U kostelíka" připomíná se již v roce 1278 hornický kostelík, kolem něho hřbitov a hornická osada.

Nejstarší písemná zpráva o naší obci je uvedena v Brodském archivu z roku 1351 pod jménem "Schonlinden" (krásné lípy), pak dále z roku 1353, 1380 a 1383. Název vesnice lze odvodit od množství lip, které tvořily celé úseky lesů. Jméno prošlo změnami a konečný úřední název z roku 1854 je Lípa.

Vesnice patřila panství Lipnickému, které roku 1436 koupil Mikuláš Trčka z Lípy od Kateřiny z Wartenberku.

Podle studia starých katastrálních map je možno s určitostí uvést, jak vyhlížela výstavba obce a rozdělení půdy v obci koncem XV. století. Náves téměř čtvercová, uprostřed silné prameny dobré pitné vody, které napájely rybník návesní a po spádu další.

V roce 1496 založil Jan Lipský z Lípy tři dvorce: poplužní dvorec v Lípě, Lesní dvorec u Dobrohostova a Hamerní dvorec - dnešní osada Malá Lípa.

První písemný doklad se jmény lidí žijících v Lípě vyhotovil vrchnostenský úředník panství Lipnického Johann Lang dne 2. dubna roku 1651 pod názvem "Seznam poddaných ve vsi Lippý". Druhým je výpis z Archivu země české v Praze z berní ruly kraje Čáslavského ze dne 2. března 1654 pro obec Lípu.

V letech 1773-1776 bylo provedeno očíslování domů jako příprava k zavedení nové evidence půdy. Ve výpisu z hlavní knihy Josefského katastru z 10. srpna 1788 se můžeme dočíst, kdo byl držitelem gruntů a popisných čísel ve vesnici Lípa, která v té době náležela panství Střítežskému. Celkem bylo v obci 36 čísel popisných. Chalupy postavené uvnitř vesnice vznikaly drobením selských gruntů.

Státní bankrot v roce 1811, vyvazovací poplatky po zrušení roboty, mnohde nehospodárnost a požár skoro celé vesnice v roce 1875, to všechno měnilo tvářnost pozemkové držby ve vsi během tří čtvrtí století k nepoznání. Největší a nejlepší část půdy prodejem i změnami byla připojována ke Krausově statku, zbytky přebírali bezzemci a domkáři.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.lipa.hbnet.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 17.08.2004 v 13:28 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA