PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie městečka [ Historie (archivní dokument) ]

Lipnice nad Sázavou vznikla jako podhradí mohutného gotického hradu Lipnice, který byl založen roku 1310. Osada byla povýšena na město roku 1370 císařem Karlem IV., který Lipnici udělil městská práva a měšťanům dal právo vařit pivo.

Třicetiletá válka znamenala pro městečko období úpadku. V letech 1639 až 1648 byly městské hradby poničeny švédským vojskem a dvě třetiny domů se změnily v trosky. Do dnešních dnů se zachovaly pouze zbytky městské brány v blízkosti dolní části náměstí. Od poloviny 17. století městečko výrazně rostlo, tamní kostel sv.Víta - původně gotický byl zbarokizován a nad ním byla vybudována na základech hradního komplexu barokní zvonice.

Na lipnickém náměstí stojí kamenná socha svatého Jana Nepomuckého a socha Immaculaty, obě datované k roku 1700. Blízko náměstí stojí socha sv. Floriana - lidová práce z poloviny 19. století.
Rychlejší růst městečko zaznamenalo s rozvojem řemesel od počátku 18. století do poloviny 19. století. Živelná zástavba se rozšiřovala především na horním předměstí. Ve druhé polovině 19. století došlo ke stagnaci, obec zůstala bez průmyslu, železnice a bez významnějšího silničního spojení. K tradicím tohoto kraje však stále patřila bohatě zastoupená výroba užitkového i uměleckého skla v četných hutích a zejména těžba a zpracování žuly. Velký požár v roce 1869 výrazně narušil starobylý ráz obce a znamenal definitivní opuštění hradu , který se změnil v chátrající historický objekt. Majitelé hradu se přestěhovali do malého zámečku (spíše honosného statku) - dnes budova školy. První světovou válku připomíná "Pomník padlým" umístěný na starém hřbitově, kde se také nachází hrob spisovatele Jaroslava Haška.

Nová zástavba rodinných domků vyrostla v první polovině tohoto století v okrajových částech Lipnice. Po druhé světové válce bylo dostavěno na úpatí vrchu "Pyramida" rekreační zařízení, později využívané jako dětská léčebna ortopedických vad. V současné době je objekt zrekonstruován pro potřeby Parlamentu ČR. Další rozvoj zaznamenalo městečko v druhé polovině 20.století s rozšířením těžby žuly v místních kamenolomech a zintenzivněním zemědělské výroby. Mnoho obyvatel ovšem muselo za prací dojíždět do Havlíčkova Brodu, Humpolce či Světlé n.S.
Lipnice nad Sázavou představuje přes značnou modernizaci zástavby hodnotný památkový celek, který je od roku 1988 chráněn v rámci památkového ochranného pásma hradu.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://lipnicens.unas.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 17.08.2004 v 13:38 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA