PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kostel sv. Václava [ Kostel nebo katedrála ]

Farní kostel sv. Václava, původně Panny Marie, sahá svou zachovalou románskou částí do let 1230-1240. Do dnešní podoby byl přestavěn kolem roce 1450.
Můžeme obdivovat zachovaný goticky sklenutý presbytář. Za hraběnky Marie z Oppersdorfu byla přistavěna kaple sv. Michala, hlavní chrámová loď byla barokně zaklenutá a vzniklo tak dvojlodí. Do roku 1884 býval v kostele starý oltář z roku 1665. V roce 1884 byl pořízen novogotický dřevěný oltář se sochou sv.Václava, po stranách jsou sochy sv. Cyrila a sv. Metoděje a sochy andělů strážných Rocha a Šebastiána.
V kostele bývaly ještě dva vedlejší gotické oltáře zasvěcené sv. Josefu a sv. Antonínovi, které byly odstraněny.

Uvnitř kostela najdeme ve zdi kamenné náhrobky Zdeňka Lhotského ze Ptení (+1577), jeho manželky Anny roz.Podstatské (+1572) a jejich dcery Kateřiny (+z.1564). Další náhrobní kámen je Doroty Marie Štaudové z Hammersdorfu (+1607).

V kapli sv. Michala je část obnovené gotické fresky s archandělem Michaelem a staré gotické okénko s kružbou. V posledních letech se kostel celý opravoval a vylepšoval. Nejprve byly pořízeny nové zvony, neboť staré zvony byly za války odvezeny a zůstal jen jeden památný z roku 1508. Nové zvony se lily na faře a 24. září 1967 byly na věž vytaženy posvěcené zvony sv. Václava a bl. Zdislavy. Poté se dělala v kostele nová podlaha, lavice, osvětlení a ozvučení rozhlasem, střecha se pokryla postupně měděným plechem, zřídilo se v kostele ústřední topení, nová fasáda i nové vymalování kostela, upravilo se i okolí kostela a provedla zelená výsadba. Na kostelní věži byly umístěny elektrické hodiny.

V kapli sv. Michala byla vybudována křestní kaple s moderním oltářem, který si zaslouží pozornost. Upoutají nás i moderní barevné vitráže oken.

Památce sv.Zdislavy je věnován sádrový reliéf sv. Zdislavy a jejího manžela Havla z Lemberka. Nápis z doby před svatořečením, které bylo 21.5.1995, zní: "Blahoslavená Zdislavo z Křižanova, chraň naše rodiny". V předsíni chrámu najdeme obraz sv. Zdislavy od Otto Stritzka z roku 1971. Pozornost si zaslouží i nová socha P. Marie a stará románská křtitelnice. O vánocích nás zaujme betlém, jehož sošky vyřezal pan Florián ze Staré Říše u Jihlavy. V krajině kolem jesliček objevíme i Křižanov.

Píšeme-li zde o kostele, nesmíme zapomenout ani na kněze, kteří zde poslední století působili. Byl to Ladislav Zavadil 1900-1912, Alfons Fibich 1912-1958, dále František Hanuš od 1.12.1914 do 5.4.1970 a od 1.11.1966 zde působí p.farář Metoděj Kotík.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.krizanov.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 25.08.2004 v 13:17 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA