PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kostel a fara [ Kostel nebo katedrála ]

Vznik fary a kostela spadá do 13. století. Původní kostel a fara jsou zmíněny již v roce 1350, dnešní kostel pochází ze 70. let 18. století.

Farní kostel, postavený ve slohu románském nebo románsko-gotickém, býval malý a nižší. Oltář měl na východ, sakristii a chór na západ. Původně neměl varhany. Byl klenutý a ze 4 rohů se gotická žebra sbíhala uprostřed stropu v okrouhlý závěrečný kámen. Měl dvě malá okénka ne jižní straně /jsou dochována dosud/. Roku 1667 sestavil jistý Rojek inventární "přehled", z něhož vybíráme: Kostel svratecký, filiální do Hlinska, má jeden kalich stříbrný, 3 zvony a 94 farníků.

Stará dřevěná loď byla zbořena roku 1788, zeď kostela na západní straně prolomena a k původní modlitebně přistavěna loď nová s novým presbyteriem. Vchod z jižní strany byl zazděn a postaven od zvonice nový. Kostel má na západní straně velký oltář - dílo Jana Vorlíčka z Jablonného z roku 1840 s obrazem Jana Křtitele od J. Novotného z Vysokého Mýta. O prvních varhanách jsou zprávy již z roku 1787.

Nynější chór s novými velkými varhanami z roku 1955 stojí nad presbyteriem původního kostela: z dřívější sakristie vznikla dnešní předsíň. Varhany z roku 1787 byly kdysi opraveny, později /roku 1832/ nahrazeny novými. Jejich autorem je svratecký učitel Josef Strniště. Bez větších oprav hrály plných 124 let. V roce 1955 byly při výměně za nové přemístěny do kostela na Křižánkách, kde stojí dodnes.

Zvonice je podle jedněch údajů stará jako kostel. Podle jiných pochází z doby kolem roku 1600. Patro nad ní bylo obnoveno roku 1790, přízemí sloužilo do roku 1947 jako márnice. V dřevěné části visí zvon Maria /1480/ s jedním řádkem psaným gotickými písmeny: Dne 27.8.1972 byly zavěšeny další dva zvony - Jan a Václav. Před 1. světovou válkou zde bývaly tyto zvony : první z roku 1561, druhý zv. "poledník" z roku 1872, třetí "umíráček" z roku 1806 a čtvrtý na kostelní věži z roku 1862.

Při rekvizici v roce 1917 byly tyto zvony odňaty a ponechán jen jeden nejstarší z 15. století. Ani později zakoupené zvony z let 1919 a 1925 však nezůstaly dlouho : 3. dubna 1942 je sejmuli a odvezli Němci. Naštěstí také oni ponechali na místě zvon nejcennější, nejstarší Marii z roku 1480.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.svratka.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 26.08.2004 v 09:01 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA