PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Náměstí [ Stavební památka ]

Prostorné, obdélníkové náměstí - rynk, bývalo vždy centrem města. Během dvou století prodělalo mnoho proměn. Od nejstarších dob stávala do roku 1814 v jeho středu, mezi dvěma mohutnými lipami, kaple sv. Prokopa a pod ní dřevěná kašna.

V roce 1844 byl postaven na západní straně tzv. "Panský dům", jednopatrová roubená budova. V domě se uskutečňovaly kulturní a společenské akce - divadlo, plesy, svatby, volby představenstva. Dne 18. října 1865 se v Panském domě hrálo první ochotnické divadlo - Klicperův Divotvorný klobouk. Po požáru severní strany náměstí v roce 1843 dřevěná kašna shořela a místo ní byla postavena kamenná.

Do roku 1905 se konaly na náměstí dobytčí trhy. Vpravo od sochy Václava v jednopatrové budově byla v roce 1922 otevřena měšťanská škola ve které se učilo do roku 1951.

Náměstí bylo vícekrát dlážděno, hlavní cesta přes ně vedla kdysi šikmo ke kostelu. Domy byly přestavovány /důvodem byly několikeré požáry - největší v roce 1843 a 1871-vyhořela celá východní strana náměstí /. K dalším přestavbám došlo po druhé světové válce. Demolice tří domů na severní straně (1974-76), Hanychova statku (1973) a jejich nahrazení novými obchodními stavbami, a také Panského domu (1983), po němž je dosud proluka, vzhledu náměstí moc neprospělo.

Náměstí dostalo nové pojmenování - náměstí Národního povstání. Název je používán dodnes. Nový moderní ráz získalo v letech 1968-1972. Dávný obchodní a pouťový ruch rynku se přeměnil na tišší část města. Byla provedena několik let zamýšlená velká úprava a obvodová komunikace s chodníky a záhonky.

Na náměstí jsou zachovány tři historické objekty: památník padlých, postavený roku 1934, kamenná kašna /1843/ a socha sv. Václava /1868/. Památkově chráněný je dům čp. 23 z roku 1891 (dnes zelenina). Z mohutných kaštanů vysázených v roce povýšení obce Svratky na město je zachován již jen jeden - u kašny.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.svratka.cz

Typ záznamu: Stavební památka
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 26.08.2004 v 09:03 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA