PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Panský dvůr [ Lidová architektura ]

Název Panský dvůr se vžil pro bezděkovský velkostatek postavený ve 13. století. Původně stál hned nad strání Cherbark, ale po vpádu Švédů byl vypálen. Poté byl robotou znovu postaven - pískovec a kámen ze Rzu, vápno z Otovic, střecha byla pokryta dvojitým šindelem. Vlastníky byli Benediktýni a úředně spadal pod polický klášter. Náleželo k němu 540 korců polí a luk, kromě lesa. Od 19. století zde chovali 60 dojnic, 4 páry koní a 4 páry volů. Pracovní silou byli zdejší občané a deputátníci. Deputátníci bydleli ve velké světnici ve dvoře (Jiroutovi, Novákovi, Hornychovi, Škopovi a Vitvarovi). Vedle velké světnice byla menší - šafářova. Ke dvoru patřila také cihelna, kde se cihly vyráběly ručně.

V létě se pracovalo na polích a lukách, které sahaly od Petrovic a nádraží přes Kozínek až k Nízké Srbské. Ke dvoru patřil do konce 19. století také ovčín. Vyprodukované mléko se vozilo do Police, ale na začátku 20. století se mléko vyrábělo se ztrátou, která musela být hrazena ziskem z lesa. Proto se klášter rozhodl předat dvůr do pozemkové reformy a v roce 1923 nastala parcelace a prodej občanům obce. O pole byl velký zájem, o budovy nikoli - ty byly velké a potřebovaly rozsáhlou údržbu. Tak vzniklo v Bezděkově dalších 60 drobných zemědělců.

Kvůli potížím s vodou byl učiněn pokus a uprostřed dvora byla vykopána a vyzděna studna sahající až na k hladině řeky Metuje. Když byly dostavěna, voda se sice objevila, ale během tří dnů se ztratila, takže studna byla postupně zasypávána odpadem.

Po velkém požáru 1929 byl dvůr znovu postaven svépomocí i z prostředků z pojišťovny.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.bezdekov.zde.cz

Typ záznamu: Lidová architektura
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 27.08.2004 v 14:49 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA