PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Vestec [ Historie (archivní dokument) ]

Vestec se samotou Nouzínem se nachází 5 km severozápadním směrem od města Česká Skalice.

Ve Vestci stávala na pozemku číslo 1 tvrz. U této tvrze vznikla malá vesnice a od tohoto názvu pravděpodobně postupným vývojem slova ves vznikl současný název Vestec.

První písemná zmínka o Vestci pochází z roku 1415, kdy je zmíněn Hynek z Dubé jako majitel na Heřmanicích a Vestci. V dobách pohusitských měli ve vlastnictví panství zahrnující i Vestec Strakové z Nedabylic. Majitelem Vestce byl také Jan Straka, jenž se zúčastnil Sv.Kateřinského sněmu roku 1450, kde se hlavně jednalo, jak zakročit proti loupeživým rytířům Koldům ze Žampachu.

Roku 1562 měli v držení Vestec a Heřmanice Zdislav Straka a jeho bratr Jan Starka mladší. Zdislav se uvádí k roku 1572 v tituláři českých stavů a roku 1575 za svědka koupeného statku Skaličky nad Úpou. Následujícím majitelem je Petr Straka, jenž zčásti zakoupil a dílem dědil Heřmanice, Vestec a další movitý majetek. Petr zastával úřad hejtmana hradeckého kraje a umírá roku 1617. Po Petru Strakovi hospodařil na panství jeho nejstarší syn Jindřich, který byl též regentem panství Trčkových.

Roku 1634 byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Trčka z Lípy patřil mezi jeho stoupence a byl následně sťat a byly mu také zkonfiskovány statky. Po smrti Trčkově byly zabaveny statky i Jindřichu Strakovi a následně prodány za 30 tisíc zlatých císařskému plukovníkovi Štěpánovi Verfenu de S. Muritio za věrnou službu císaři. Od něho koupil roku 1637 heřmanské zboží, tedy i Vestec, Oktavian Piccolomini za 21 541 zlatých.

Po skončení třicetileté války roku 1648 dva jezuité s doprovodem několika vojáků, aby se jim nic nestalo, jezdili po náchodském panství a obraceli zbylé evangelíky na víru katolickou. Ve Vestci se jim podařilo takto obrátit 9 jeho obyvatel.

Za významnou událost v novodobější historii obce lze označit stavbu jednotřídní školy, která byla dokončena roku 1814, ačkoliv již dříve vyučoval v domě č.p. 13 Josef Huneš. Jako další ve vesnici vyučoval jeho bratr Václav Huneš. Od roku 1851-1877 ve Vestci vyučoval Karel Čapek, za něhož byla vystavena roku 1876 úplně nová škola. Roku 1882 byla ve škole zřízena knihovna pro žáky, jenž měla na 200 děl v 280 svazcích. V roce 1882 navštěvovalo školu ve Vestci 118 dětí.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.vestec.wz.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 30.08.2004 v 12:48 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA