PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Naučná stezka Kamenné řady u Kounova [ Научная тропа ]

Začátek: cca 300 m západně od nádraží Kounov u Rakovníka
Konec: nádraží Kounov u Rakovníka
Délka: 4,3 km
Počet zastávek: 11
Zaměření: geologie, historie, archeologie, flora, fauna
Typ stezky: pro pěší
Náročnost: střední
Čas pro prohlídku: 2 hodiny
Značení: značení naučných stezek a turistické značky
Doba návštěvy: bez omezení
Mapa: Rakovnicko
Poznámky: od nádraží značení k začátku stezky vede značení
Správce stezky: OÚ Rakovník
Stav stezky: v pořádku

Naučná stezka Kamenné řady u Kounova začíná a končí v okrese Rakovník, většina stezky je v okrese Louny.

Naučná stezka se nachází v geomorfologickém celku Džbán. Je to plošina tvořená především pískovci a opukami, které vznikly v druhohorách, kdy toto území bylo zaplaveno mořem. V třetihorách byly vrstvy hornin zdviženy a vznikla tabulová plošina. Ta je tvořena množstvím údolí od jz na sv, jež vznikla vodní erozí, mrazovým zvětráváním a pozdějšími sesuvy půdy. Z původní plošiny se zachovaly jen některé svědecké kopce (Džbán 535 m, Rovina 516 m). Džbán se rozkládá přibližně uprostřed mezi městy Kladno, Slaný, Žatec, Louny a Nové Strašecí a je zhruba vymezen vrstevnicí 400 m n.m. Pro tuto oblast je příznačné bohatství lesů, které navazují na zemědělské a průmyslové oblasti středních a severních Čech a jsou přirozeným útočištěm rostlin a živočichů člověkem vytlačených z kulturní krajiny. Džbán má hodnoty klimatotvorné, rekreační a estetické. Osobitá přírodní společenstva jsou cenná pro příští generace. Na stezce se chovejte tiše, neničte rostliny ani živočichy.

Zajímavosti v okolí:

Hrad Džbán (pozůstatky hradu)

V místech hradu stávalo prehistorické hradiště, vystavěn za Václava I. anebo podle jiných pramenů na přelomu 13. a 14. století (typově se zařazuje ke kastelům). V roce 1516 byl již nepochybně pustý, ještě v 19. století zachovány zbytky věží. Na východní straně zpevňovaly čelo hradu 3 okrouhlé věže; zde též hluboký příkop a val a přístup k hradu. K mnohoúhelníkovému obvodu hradu přiléhaly budovy, na západní straně snad čtyřboká věž.

Hrad Pravda (zřícenina)

Založení hradu neznámé, předpokládá se, že byl postaven ve 2. polovině 15. století Janem Mašťovským z Kolovrat. První zmínka o hradu z roku 1523 při prodeji Děpoltovi z Lobkovic. Opuštěn ve 2. polovině 16. století. Roku 1593 uváděn jako pustý. Místo táborů lidu ve 2. polovině 19. století. Z hradu na trojúhelníkovém půdorysu zachována téměř celá obvodová hradba, zdivo vstupní brány v sz. nároží, zdivo paláce na jižním konci hradu a objekt se sklepem při východní hradbě. Významné je severní valové opevnění s 2 nasypanými dělovými baštami jako doklad vývoje pevnostního stavitelství ve 2. polovině 15. století a ve skále vytesaný šíjový příkop. Okolo hradeb obíhal parkán.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.stezka.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 22.09.2004 v 14:09 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA